Jakub Skalák a Anna Tichá

V pátek 25. 11. se v Senátu ČR konalo republikové finále debatní soutěže Studentské Agory. Třináct studentů GJP obsadilo krásné druhé místo. Nebylo to však jen tak. Měsíc před začátkem soutěže dostali dvanáct témat, aby se mohli připravovat. Mezi témata patřilo například, zda česká státní maturita by se měla zrušit nebo zda prezident ČR by měl být odvolatelný referendem.

Studenti si museli najít vhodné zdroje a najít si argumenty pro i proti. Naučit se mluvit zřetelně, srozumitelně, jasně a sebevědomě. Vytvořit si strategii a taktiku a to všechno pod časovým tlakem 7 minut.  Vše bylo třeba zkoušet, scházet se a ladit formu. Protože přicházela i disciplína na nepřipravené téma.

V polovině listopadu jsme se probojovali do republikového finále. Nejen pro studenty ale i pro školu to bylo velmi povzbudivé.  Přípravy ale začaly nanovo. Dalších dvanáct témat a intenzivní čas příprav. Někdy jsme se scházeli i na tři hodiny denně. Plus domácí studium. Online schůzky, soustředění v mělnické čajovně nebo konzultace s odborníky ze stran učitelů byly na denním pořádku.

Den D – finále v Senátu pod záštitou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila, který se na soutěž přišel podívat. Zajímalo ho obzvlášť téma: zda se má zrušit Senát. Ve finále byly čtyři nejlepší školy z republiky. Nejdříve bylo diskutování skupin každý s každým. V další části se začalo bojovat o postup. Naše dvojice debatérů zanechala protivníka na třetím místě, a tak následovalo napínavé soupeření o zlatou medaili s litoměřickým gymnáziem. Po debatě tým proti týmu, dvojice proti dvojici a poslední skupinové debatě, která byla tou nejpřátelštější celého dne, se vyhlašovaly výsledky. Naše pozice byla obtížná. Los určil, že jsme museli obhajovat taková témata jako je: okamžitý vstup Ukrajiny do NATO nebo ČR by měla kolonizovat Mars. To není zrovna jednoduchá pozice na obhajobu. Litoměřice nás těsně předehnaly díky lepším argumentům, my jsme zase zabodovali souhrou v týmu a respektem k ostatním.

Studentská Agora je debatní soutěž pro studenty středních škol, kde nerozhoduje totiž pouze síla argumentů, ale jde o komplexní chování v diskusi, vhled, umět tvořit kompromisy, a to je něco, co si z této soutěže odnášíme. Diskutuje se v desetičlenných týmech na vylosované téma a pro náhodnou stranu. Vylosuje se strana pro nebo proti. Seznam témat je předem zveřejněn.

Naším nejlepším debatérem byl oceněný Pavel Peroutka. Všichni se ale byli jako lvi. Bylo mi ctí pomáhat vést tak profesionální tým plný nasazení. Většina soutěžících se ale může účastnit pouze jednou. Otázkou zůstává, kdo bude příště v soutěži pokračovat a s jakým výsledkem. Ale to co jsme se během soutěže naučili, už nám nikdo nevezme.