Ve středu a ve čtvrtek 8. a 9. června se u nás na škole uskutečnil seminář o umělé inteligenci (AI) z nabídky Goethe-Institutu. Byl veden německými lektory Karlou a Oliverem a celý tedy probíhal v německém jazyce. Žáci se sešli v počítačové učebně, kde měl každý k dispozici svůj vlastní počítač.

První den od 9 hodin proběhlo krátké představení a vymýšlení, jakého robota bychom chtěli, aby nám usnadnil život. Poté začaly přednášky o neuronálních číslech, gradientních metodách, jednoduchých sítích či o vytváření umělé inteligence. Jednotlivé přednášky byly prokládány různými hrami a rozhovory a den jsme zakončili vytvořením své vlastní umělé inteligence jen za pomocí očíslovaných kelímků, papírků a špejlí. I tak byla schopná nás při hře porazit!

Druhý den se žáci opět dostavili v 9 hodin do počítačové učebny, tentokrát náš čekala hra sumary, informace o chatbotech a Turingově testu, o umělé inteligenci a hudbě, ale také o etice AI, kterou jí ovšem musí dodat člověk. Přednášky zase střídaly hry a dozvěděli jsme se například, jak počítač “čte” a píše věty.

Celý seminář byl velice zajímavý a všichni zúčastnění si toho mnohé odnesli. A velké poděkování patří paní profesorce Davídkové, která celou dobu pomáhala s překladem pro (ne)méně zdatné.

Chcete si sami vyzkoušet, nad čím jsme si dva dny lámali hlavy? Německý rozcestník najdete tady. Viel Spaß.