Helena Švajdová

Po covidové pauze se na našem gymnáziu opět vytvořil tým přírodovědných badatelů. Ti se v rámci Globe kroužku zabývali měřením mikroplastů v Pšovce. 

Vyvrcholením jejich několika měsíčního úsilí byla účast na mezinárodní vzdělávací konferenci Globe Games konané od 26. – 29.5.2022 ve Zbirohu. Tým složený z žáků tercie – M. Gombíková, A. Zeiplová, V. Luzar a F. Štefan se nezalekl konkurence v podobě 31 dalších týmů z ČR, Slovenska, Ukrajiny a Holandska a odprezentoval výsledky svého bádání před odbornou porotou na výbornou. Kromě přípravy prezentace, vytvoření videa o naší škole a Mělníku museli se svým výzkumem seznámit všechny zúčastněné týmy a případně další návštěvníky konference formou interaktivního workshopu na “gloubím tržišti”. Zde žáci ukazovali přístroje použité k získávání dat, způsob filtrování vody a následné vyhodnocování vzorků pomocí Easyscopu a notebooku. Vše si zájemci mohli sami u našeho “stánku” vyzkoušet.

V rámci čtyřdenního konání Globe Games se žáci seznámili s badatelskými úkoly ostatních týmů, motivovali se novými nápady, sdíleli mezi sebou nabyté zkušenosti, zlepšováky……a zúčastňovali se bohatého doprovodného programu tvořeného velkou nabídkou workshopů a přednášek. Náš tým se zúčastnil prohlídky Kohoutovského pralesa, povídání s průvodcem o CHKO Křivoklátsko a velice zajímavé přednášky H. Svobodové o mořských želvách.

Nedílnou součástí Globe Games bylo Koulení zeměkoule od pořádající ZŠ Zbiroh až na náměstí, kde došlo k předání certifikátů a drobných odměn zúčastněným týmům.

Nesmím zapomenout na naši nejmladší posilu gloubího týmu B. Smíškovou ze sekundy. Od počátku Globe Games ve Zbirohu doprovázela náš tým, protože se nominovala do skupiny reportérů. Ti celou akci dokumentovali a dávali zprávy o akcích z jednotlivých dnů na Instagram a Facebook.