Jan Bašta

Vždy je přínosné, když se do výuky podaří zapojit také něco praktického. Tentokrát dvě třídy mělnického gymnázia vyrazily do HistoryParku v Ledčicích, aby se žáci dostali blíže k životu v pravěku i k práci archeologů.

Program byl rozdělený, takže sekundáni a druháci se seznámili s různými stanovišti. Studenti 2.B si vyzkoušeli hledání artefaktů s pomocí detektorů kovů a je pravdou, že i když jsme našli hodně pokladů, hlavním poznatkem bylo, že práce archeologů je hodně o trpělivosti.

Tím ale možná vzniká určitý most mezi současností a časy dávno minulými. Dnes jsme poměrně uspěchaní, všechno chceme hned a všeho chceme hodně, ovšem na dalším stanovišti studenti také potřebovali stejnou trpělivost, jakou prokazují archeologové nebo jakou potřebovali lidé v pravěku. Velký zájem si získaly pokusy o rozdělání ohně křesáním železem a pazourkem, ovšem zajímavá byla i ukázka tkalcovského stavu a největší dojmy zanechalo mletí mouky. Nasypat si na kámen zrníčka obilí a dalším kamenem je třít, vyvolávalo spíše smích a údiv, jak pomalu to jde, i když několika šťastným jednotlivcům by se asi podařilo za pár hodin vyrobit mouku alespoň na jednu placku k snídani.

Mnohé také zaujalo 3D pískoviště, na kterém bylo možné modelovat krajinu a zjišťovat, kde by bylo nejvhodnější místo pro založení vesnice. A zapomenout nemůžeme ani na ukázku pěstních klínů, hrotů zbraní, šperků nebo třeba kostěných srpů, které studentům kolovaly z ruky do ruky.

A sekundáni? Ti si například vyzkoušeli vytvářet kopie pravěkých výrobků z keramické hlíny, seznámili se se základy pravěkých staveb a mimo toho se také ponořili do práce archeologů, když si zkusili práce na vykopávkách. Tak snad ta kostra, kterou objevili, byla opravdu pouze napodobeninou.