Jan Bašta

Na začátku listopadu vyrazila 2. B na dvoudenní exkurzi, i když podle některých zavazadel to vypadalo, že někteří jedinci vyrazili minimálně na měsíční pobyt a že je zpátky ve škole můžeme očekávat třeba až před Vánoci.

První den jsme navštívili několik stálých expozic v Litoměřicích, kterými nás provedly pracovnice tamního infocentra, a také litoměřické podzemí. Zajímavá jistě byla expozice o litoměřickém vaření piva nebo vyhlídka Kalich z historického domu na náměstí, avšak asi nejzajímavější byly ukázky a povídání o dolu Richard. Ten byl v minulosti využívaných jako nacistická továrna a v současnosti slouží jako uložiště pro lehký a středně těžký radioaktivní odpad z ČR. A pokud nevíte, co si pod tím představit, je to hlavně množství lékařského materiálu z nemocnic a výzkumných laboratoří.

Odpoledne jsme si nakoupili zásoby na večeři a snídani, které bylo potřeba si přerozdělit do batůžků a s hrozbou blížícího se deště jsme vyrazili z města. Naštěstí se nikdo neztratil (i když byl takový pokus), takže jsme všichni dorazili do Mentaurova, abychom si užili společný čas trochu jinak, než když je vše naplánované jako ve škole nebo na prohlídkách.

Ačkoli jsme čekali, že celý druhý den bude pršet, nepršelo vůbec. Zato byla taková mlha, že na vyhlídkách, přes které vedla naše procházka, jsme měli co dělat, abychom viděli alespoň paní profesorku Dvorščíkovou, jež nás fotila s fascinujícími výhledy.