Kateřina Helclová

24. listopadu se septima vydala do Prahy na Agoru. Že nevíte, o co se jedná? Nevadí, my to také pořádně nevěděli. Jde o týmovou argumentační soutěž pro středoškoláky, ve které soutěží desetičlenné týmy a debatují proti sobě na různá témata. Týmy si vylosují pořadí i témata, a zároveň, jestli budou u daného tématu obhajovat stanovisko pro, nebo proti.

12 připravených témat (ta bývají zpravidla těžší než ta neznámá, jedná se často o globální problémy, na kterých se ani politici nedokáží zcela shodnout) jsme dostali k nastudování až dva týdny před soutěží, takže nás čekalo hodně práce, přemýšlení, sepisování a dávání dohromady. Scházeli jsme se každé úterý po škole a pilně pracovali na argumentech i neverbální komunikaci. Často jsme se tomu věnovali i během hodin a spolužáky poprosili o nahrazení poroty – tedy nějaké připomínky, ocenění, návrhy apod. Zároveň jsme všechno pečlivě sepisovali a udělali si z toho studijní materiály. Jak už jsem zmínila, je to soutěž pro desetičlenné týmy, ale jelikož to je polovina celé naší třídy a dalších pár lidí chybělo, pan profesor Skalák (náš lektor po celou dobu) prozíravě zajistil akci pro celou septimu, aby se i nesoutěžící mohli něčemu novému přiučit.

Původně mělo soutěžit šest týmů, na poslední chvíli ale dva skončily v karanténě, takže konkurence byla menší, o to více však zarputilejší. Boj to byl vskutku vyrovnaný, každý tým soupeřil s každým, vždy v jednom předem neznámém a v jednom připraveném tématu. Všichni naši soutěžící přišli v bílých košilích a tmavých teplácích, čímž jsme chtěli poukázat na to, že na vzhledu tak docela nezáleží, důležitá je váha našeho sdělení. Náš tým nakonec skončil třetí, ale druhému místu jsme celou dobu dýchali na záda a bylo to velmi těsné. Vítek Novotný byl dokonce vybrán jako jeden ze tří nejlepších debatérů v soutěži. Navíc, nabrané zkušenosti nám ani nedosažené vítězství nemůže vzít. I když nesoutěžících se nakonec nemohlo dostavit tolik, ti zúčastnění uznali, že jim to i tak mnoho dalo a že by to popřípadě chtěli příští rok také zkusit.

V současné době Filip Tomášek ze septimy hledá zájemce, kteří by chtěli rozvíjet své schopnosti argumentovat a správně vystupovat. Chtěli byste se také zapojit? Nebojte se ho zkontaktovat.  Možná že právě Vy jste ten silný článek, který nám ještě chybí.