text Jan Novotný, foto Helena Švajdová

V polovině září se sedm studentů septimy gymnázia Jana Palacha vydalo na třídenní exkurzi do belgického Bruselu, aby poznali své vrstevníky z jiných zemí a spolu objevovali Brusel samotný jakožto srdce Evropské unie i historické město. Výlet s nimi absolvovaly profesorky Švajdová a Minaříková, které se také podílely na jeho pandemií ztížené organizaci, za což jim patří velký dík. Možnost podívat se do belgické metropole septimáni vyhráli ve vědomostní soutěži Eurokvíz, kterou pořádají partnerské regiony Středočeského kraje, Burgundsko-Franche-Comté, Porýní-Falce a Opolské vojvodství. Vítězové z každé země se potkají v Bruselu, kde svůj region prezentují.

19.9. 2021 se v odpoledních hodinách sešli účastníci zájezdu na autobusovém nádraží Florenc a vydali se na 14-ti hodinovou cestu do hlavního města Evropy, aby stihli připravený pondělní program. Ten se skládal zejména z poznávání zahraničních výherců a jejich zemí, včetně ochutnávek dovezených lokálních pokrmů.

V následujících dvou dnech výprava navštívila například Dům evropských dějin, muzeum mapující vývoj „Starého kontinentu” v minulých století a zábavní park Mini-Europe, v němž výletníci měli možnost prohlédnout si asi 350 modelů známých budov zemí Evropské unie a Velké Británie. Mimo to na ně čekala tour po bruselských památkách, mezi něž patří gotická radnice figurující na seznamu Světového dědictví UNESCO, soška Čurajícího chlapečka a nebo komixové graffiti rozeseté po městském centru. Ty připomínají, že Belgie je zemí, kde se zrodili třeba Šmoulové či Tintin.   

Nicméně k nelibosti všech pak i tento výlet dosáhl svého konce a studenti se ve středečních večerních hodinách vydali na zpáteční cestu. Ta proběhla podle plánu i s krátkou zastávkou na přestup v Drážďanech a všichni se plni zážitků vrátili domů.

Speciální poděkování patří koordinátorce a průvodkyni paní Lucii Barber, bez jejíž zkušeností by exkurze rozhodně nebyla tak vydařená.