Dagmar Dvořáková

Letošní studentské volby se uskutečnily především díky vydatné pomoci Jana Čemuse z oktávy. Ten společně se svými spolužáky Ondrou Bednárikem a Karlem Chaloupkou vytvořili volební komisi. Opět se volební místností stala studovna, kterou předem upravili tak, aby simulovala skutečnou volební místnost. Do letošních voleb se přihlásilo 84 studentů – oprávněných voličů (15+), ale volit nakonec dorazilo 68.

A jak volby dopadly? Bylo odevzdáno celkem 68 hlasů, ale 4 byly neplatné (špatné zakroužkování, škrty na hlasovacím lístku) a 1 hlas nemohl být do statistiky započítán. Volič si totiž nepřečetl, že jedno uskupení kandiduje pouze v hl. m. Praze. Pravděpodobně neposlouchal ani členy volební komise. PIRÁTI a STAROSTOVÉ získali 19 hlasů, SPOLU – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 hlasů 18 a na třetím místě se umístilo SPD se 4 hlasy. Po 3 hlasech dostaly Volný blok, PŘÍSAHA – občanské hnutí Roberta Šlachty, Urza.cz: Nechceme vaše hlasy a Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), 2 hlasy Švýcarská demokracie (www.svycarska-demokracie.cz), Trikolora Svobodní Soukromníci a ANO 2011. S 1 hlasem skončila Komunistická strana Čech a Moravy. Ostatní kandidující subjekty zůstaly bez hlasů.

A jak dopadly Studentské volby 2021 celkově si můžete přečíst na stránkách organizátora, kterým byl Jeden svět na školách. https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb