Renata Špačková

Maraton – něco dlouhého. Nejčastěji běh. V případě Mělníka maraton čtenářský. Čtení ve dnech 2.-4. září, 42 hodin, ve prospěch mělnických škol. Co jim měl přinést? Jedna minuta čtení = 10 Kč. Kdo četl? Žáci, žákyně, studenti, studentky, vyučující, úředníci, mělnická veřejnost, … a spisovatelé literatury pro děti a mládež Petr Stančík, Milada Rezková, Vojtěch Matocha a ilustrátorka Galina Miklínová.

Gymnáziu byl vyhrazen čas ve čtvrtek 2. září odpoledne, četli jsme však i v čase vyhrazeném po veřejnost. Např rodina Erbanova a Hrabánkova v náš prospěch četla 290 minut! Výběr knih a autorů byl na každém z nás, můžeme uvést Tolkienova Hobita, Harryho Pottera J. K. Rowlingové, Tracyho tygra W. Saroyana, Pýchu a předsudek J. Austenové, Zahradníkův rok K. Čapka, Nápady laskavého čtenáře M. Viewegha, Pálenku M. Hořavy, Autíčko B. Hrabala, román Pan Kaplan má svou třídu rád L. Rostena, Nesmrtelnost M. Kundery a další.

Kolik jsme vyčetli a kolik pro nás bylo vyčteno jsme se dozvěděli o 11 dnů později. Jedná se o částku 7645 Kč, jež je určena na nákup knih a čtenářských pomůcek.

Děkujeme Městské knihovně Mělník za uspořádání akce, děkujeme všem, kteří pro nás četli, a také děkujeme SRPŠ za administrativní výpomoc.