Hana Davídková

Přidala se k nám brzy na jaře, objevila se v našich Google Classroomech na němčinu jako další učitel. Lydia Langer, Němka, praktikantka, která s námi podle původního plánu chtěla a měla být naživo, ale covid-19 nám v tom zabránil. Zařídili jsme aspoň tak, jak to bylo možné.

Lydii je 22 let, studuje na univerzitě v Lipsku učitelství, obor český a španělský jazyk. Na letošní rok si naplánovala praxi v Čechách, příště je na řadě Španělsko. Poctivě nás provázela téměř celé druhé pololetí, díky ní jsme měli možnost konverzovat s rodilou mluvčí, mnohdy odpovídala na naše otázky ohledně němčiny nebo života v Německu, v hodinách konverzace a u maturantů ve 4. ročníku opravovala chyby při procvičování maturitních témat nebo si do těchto hodin sama připravovala konverzační aktivity. Stala se neodmyslitelnou členkou naší komunity.

Vydržela s námi až do konce školního roku, a když my jsme se vrátili do školy, ale ona kvůli epidemické situaci a přeshraničním pravidlům stále přijet nemohla, dostávala se do našich hodin alespoň prostřednictvím iPadu. Díky němu si prohlédla naši školu aspoň virtuálně, seznámila se s některými učiteli, věděla, co to je stát na dozoru u sborovny, a smála se našim „německým“ schodům.

Je úžasné, co všechno nám technický pokrok umožňuje, přesto doufám, že Lydia jednou dorazí osobně. Prozatím vám posílá svoji fotku, abyste věděli, jak vlastně vypadá, a rozlučkový vzkaz v češtině:

Ahoj moji milí,

chtěla jsem se s vámi všemi rozloučit a ráda bych vám všem moc poděkovala za to, že jsem se mohla zúčastnit vašich lekcí. Ráda bych třídám poděkovala za to, že mě tak příjemně přivítaly. 

Děkuji Hance, že pro mě udělala všechno možné a že se mnou vlastně ještě měla tolik práce. Děkuji, že jsi každý den vykonávala práci navíc, abys mě mohla vzít kamkoli s sebou, ukázat mi chodbu a představit mě svým kolegům. To není samozřejmost, ale vážím si toho.

Chtěla bych poděkovat absolventům středních škol, se kterými jsem se velmi příjemně a zábavně bavila. Jsem za vás ráda, protože jste absolvovali střední školu a nyní na vás čeká celý svět.

Slyšela jsem hodně češtiny, což mi zlepšilo znalosti češtiny. Zároveň jsem konečně mohla zažít tón, který se na univerzitě neučím. To mě velmi potěšilo.

Nejvíc ze všeho jsem obdivovala vaši vynikající znalost němčiny a to, že jste se mnou zacházeli tak upřímně a otevřeně. Také mě potěšilo, že jsem díky online hrám mohla poznat mnoho různých způsobů, jak zpestřit a usnadnit učení.

Bohužel jsem nemohla žasnout nad vaším krásným rodným městem Mělníkem, ale určitě si to vynahradím. Díky mnoha podnětům ve třídě naštěstí vím, kde všechno je. 

Nyní si užívejte letní prázdniny a brzy se uvidíme!!!