Vít Novotný

Do Východního Turkestánu s O. Klimešem

Studenti mělnického gymnázia Vás srdečně zvou na přednášku Ondřeje Klimeše, sinologa z Orientálního ústavu AV ČR. Tématem bude porušování lidských práv v Číně, což upřesňuje sám přednášející v anotaci:

„Masové věznění Ujgurů, Kazachů a dalších muslimů v převýchovných táborech v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (též známá jako Východní Turkestán) v Číně od začátku roku 2017 vyvolalo zaslouženou mezinárodní pozornost kvůli neblahým podobnostem s nacistickými koncentračními tábory a stalinskými gulagy. Tato radikální politika je však jen jedním z mnoha způsobů dlouhodobé přeměny tamních muslimských společností čínským státem, která zahrnuje například nucené práce, rozdělování rodin, sledování moderními technologiemi nebo vymycování náboženství, jazyka a kultury etnických menšin. Dění v Sin-ťiangu je proto varující ukázkou směřování současného čínského režimu, který je v rozporu s univerzálními lidskými právy a hodnotami.“

Chcete-li se dozvědět více, přijďte za námi v úterý 11. 2. v 16:30 do budovy mělnického gymnázia, konkrétně do učebny č. 207 (přízemí vlevo). Těšíme se na Vás.

Foto:
Společné století – výstava ke stému výročí založení Československa
Host Studia Leonardo: sinolog Ondřej Klimeš