Jan Šesták, 2. A

Ač bylo zimní počasí uvítali jsme možnost navštívit budovu Senátu PČR. Prima a nás 5 studentů z 2. A, začalo návštěvu nejprve krátkou prohlídkou adventní výstavy betlémů, která zde právě probíhala.

Poté jsme vstoupili do Valdštejnského paláce a procházeli bohatě zdobeným barokním interiérem, například místností vyhrazenou pro čekající, kde jsme viděli bohatě zdobené barokní prostory, například čekací místnost na audienci, jednacím sálem nebo pracovnou pro Albrechta z Valdštejna.

Na stěnách byly vidět různé motivy od ročních období až po motivy antické.

Po prohlídce historických prostor jsme zamířili do samotné jednací síně Senátu, kde nám paní průvodkyně popsala zasedací pořádek senátorů. Chvíli nato přišel očekávaný senátor Petr Holeček (STAN). Protože byla síň prázdná, dovolil nám se posadit na místa, kde sedí senátoři, a mohlo začít pokládání otázek. Ptali jsme se například na senátorovu práci, pracovní dobu, názory na současnou politickou situaci nebo na povinnou maturitu z matematiky. Došlo ale i na otázky ohledně výše platu nebo co měl senátor k snídani, prý chléb s medem. Ještě před ukončením naší exkurze jsme v zeleném salonku dostali malé občerstvení. V závěru se s námi senátor vřele rozloučil se slovy, že Mělník zná a rád jej navštěvuje, což potvrzuje svou účastí na připomínkovém dnu Jana Palacha. Děkujeme za umožnění této zajímavé návštěvy.