Anna Černá

Na konci listopadu se třída 4. B, složená výhradně z francouzštinářů, vydala do Prahy za poznáním míst spojených s Francií a výukou jejího jazyka. První zastávkou exkurze byla Ambassade de France na Velkopřevorském náměstí na Malé Straně, kde jsme se dozvěděli, co nám velvyslanectví může v rámci budoucího studia či práce v zahraničí nabídnout. Zároveň jsme si připomněli účast a projev současného velvyslance Rolanda Galharagua na Mělníku u příležitosti vzpomínkové akce k sebeupálení Jana Palacha konané v lednu 2019. Po prohlídce Lennonovy zdi, jež stojí přímo naproti budově velvyslanectví, pokračovala třída na Václavské náměstí.

Hlavním bodem exkurze byla návštěva Francouzského institutu, který se nachází ve Štěpánské ulici nedaleko Lucerny. Zde jsme absolvovali úvodní prohlídku ve francouzštině a blíže jsme se seznámili s historií institutu. V roce 1920 ho založil historik Ernest Denis, od roku 1951 až do Sametové revoluce byl znepřístupněn veřejnosti a prostory, které máme spojené s institutem dnes, slavnostně otevřel Václav Havel spolu s Françoisem Mitterandem v roce 1993. Dále nám byly představeny možnosti jednotlivých kurzů, které institut nabízí, podívali se na výstavu v Galerii 35, jež pořádá výměnu českých a francouzských umělců, aby mohli svá díla prezentovat svým zahraničním kolegům a veřejnosti. V neposlední řadě jsme nahlédli do mediatéky, kde jsou shromážděny tisíce knih, audioknih, periodik, CD a DVD, které jsou k zapůjčení členům institutu s kartou IF Pass.

Po této prohlídce jsme zamířili do Kina 35, které toho dne promítalo v rámci 22. Festivalu francouzského filmu snímek Yao s Omarem Sy v hlavní roli. Vyzkoušeli jsme si tak, nakolik rozumíme běžné francouzštině. Naštěstí nám byly oporou i titulky v češtině.

Díky této zdařilé exkurzi se žáci 4. B zase o něco více přiblížili krásnému světu francouzštiny
a seznámili se s nejdůležitějšími místy v Praze, jež jsou kulturním i společenským centrem pro frankofonní nadšence.