Dagmar Dvořáková

Nedílnou součástí charitativního volejbalového turnaje Hrajeme pro … se staly i přednášky na různá témata. Jednou z nich byla v letošním roce přednáška politologa a historika PhDr. Martina Nekoly, Ph.D. Ten se ve své práci  zaměřuje především na Čechy ve světě a exil po roce 1948. Snaží se téma popularizovat různými způsoby, vloni napsal scénář ke komiksové knize “Do švestek jsme doma”, momentálně vede projekt Czechoslovak Talks, který shromažďuje zajímavé životní příběhy krajanů a do něhož můžete přispět i vy. V rámci projektu letos v dubnu vydal také další komiksovou knihu “Čechoslováci ve světě”.

Celou jeho přednášku na naší škole si můžete poslechnout na YouTube. Dozvíte se z ní mnoho zajímavostí o Češích od dob dobývání amerického kontinentu a určitě vás překvapí u kolika zajímavých objevů Češi v cizině, nejen v USA, stáli.

Pokud má někdo z vás zájem o historii a chtěl by se věnovat zajímavému pátrání např. v rámci středoškolské odborné činnosti, může oslovit pana doktora a domluvit se s ním. Mailová adresa je k dispozici u pp. D. Dvořákové. V archivech stále čeká velké množství neprobádané korespondence našich krajanů.