Renata Špačková

Závěrečná exkurze kvinty směřovala v 26. června opět do Prahy. Pozdní datum nesouviselo pouze s blížícím se koncem školního roku, ale především s 27. červnem, Dnem památky obětí komunistického režimu.

Zastávka první: Ateliér Olbrama Zoubka

Někteří z nás sem nevstoupili poprvé, již dříve nás sem přivedl Jan Palach. Průvodkyní nám byla sochařova dcera Polana Bregantová. Seznámili jsme se s životními osudy Olbrama Zoubka i jeho soch, se závěrem jeho života i s posledním dílem, Sochou pro Josefa Toufara. Zajímal nás nejen Olbram Zoubek – sochař, ale také Olbram Zoubek – občan. S tím souvisí jeho památníky obětem komunismu – v Klatovech, v Ústí nad Labem, v Praze na Petříně –  a to nejnovější, poslední, v Zahrádce, v místě působení P. Toufara.

Zastávka druhá: DOX, Centrum současného umění

Pro většinu z nás byl vstup do DOXu prvním seznámením s tímto „multifunkčním prostorem, který vznikl díky soukromé iniciativě přestavbou bývalé továrny v pražské čtvrti Holešovice“. Je nejen místem pro umění, ale také prostorem pro diskuzi o zásadních společenských otázkách.

Nás sem přivedla výstava pořádaná u příležitosti životního jubilea světoznámé architektky Evy Jiřičné, ženy, jíž československé úřady zabránily vrátit se do země po srpnové okupaci. Naším úkolem nebylo pouze projít výstavou, ale program „S kůží na trh“ nám ukázal práci tří architektů a tedy tři odlišné přístupy k utváření architektury. Byli jimi: Eva Jiřičná, Martin Rajniš (Vzducholoď Gulliver), Petr Hájek (DOX+). Mezi námi asi zvítězil Gulliver.