Dagmar Dvořáková

I v letošním školním roce se naši studenti zúčastnili Středoškolské odborné činnosti. Poprvé museli všichni v seminářích zakončit své studium odbornou prací na jimi vybrané téma. Jejich vyučující pak vybrali ty nejlepší do školního kola. To se konalo v březnu a 10 maturantů obhajovalo 9 prací nejen z oblasti psychologie a pedagogiky, ale také z biologie, matematiky a z oboru didaktické pomůcky.

Do dubnového krajského kola v Kutné Hoře postoupili 4 soutěžící. Jeden se rozhodl krajského kola nezúčastnit. A tak nás zastupovali F. Havlák (oktáva), Lucie Hodboďová a Lucie Veselá (obě 4. A). A obě Lucie velmi dobře zabodovaly, ale ani Filip se neztratil. V oboru biologie s prací Tuberizace bramboru obsadila Lucka Hodboďová 2., ale nepostupové místo. Lucie Veselá s prací Inkluze zaujala nejen odborností, ale i formální stránkou své práce a postoupila do celostátní přehlídky SOČ, která proběhla třetí červnový víkend v Opavě.

A jak přehlídku vnímala?

V Opavě je hezky, organizace je až na pár detailů taky super. Porota dnes byla moc hodná i kolektiv všech soutěžících v našem oboru byl moc příjemný. Vůbec jsem se necítila jako na celostátním kole soutěže, bylo to celé takové rodinné a klidné. Na medaili se necítím, ale rozhodně jsem sama se sebou spokojená a budu odjíždět se vztyčenou hlavou, ať bude výsledek jakýkoli. Bylo mi v podstatě vytknuto hlavně to, že jedna holčička je dost málo na důkaz, že inkluze může být úspěšná jako celek. Jeden člověk v mojí práci prostě nemůže konkurovat jiné práci, kde bylo v dotazníku 600 respondentů. Líbilo se mi, že oproti krajskému kolu zdejší porota vyzdvihovala především klady každé SOČky a neměla příliš rýpavé otázky. Myslím, že jsem neudělala chybu, že jsem sem jela.“