Daqmar Dvořáková

Už se stalo pravidlem, že studenti starší 15 let se účastní Studentských voleb, které pravidelně pořádá Jeden svět na školách. V úterý 7. května tak k volební urně přistoupilo celkem 57 studentů oproti původně přihlášeným 47. Možnost poprvé volit v prostředí školy využili totiž i čerství mladiství z kvarty. Odevzdali celkem 53 platných hlasů. Bohužel 4 voliči nepochopili, že mají kroužkovat pouze číslo jimi volené strany. Zakroužkováním celého názvu svůj volební lístek znehodnotili a nemohl být započítán. Volební komise ve složení Matěj Mareček, František Sirůček a Lukáš Syrový nejen připravila tradiční volební místnost – studovnu, ale také dohlížela na správný průběh voleb a přesné sečtení hlasů.

A výsledek? Vůbec se nelišíme od celorepublikového výsledku. Se 14 hlasy zvítězila Česká pirátská strana, 12 získali STAROSTOVÉ (STAN) s regionálními partnery a TOP 09 a pomyslnou 3. příčku obsadila Občanská demokratická strana s 8 hlasy. A další výsledky? Následuje ANO, vytrollíme europarlament (5), Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová (3), Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD) (2), ANO 2011 (2), Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT (2), Evropa společně (2), Volte Pravý Blok www.cibulka.net (1), Vědci pro Českou republiku (1) a Moravské zemské hnutí (1). Strany jsou uvedeny v pořadí na kandidátní listině.

Studentské volby do Evropského parlamentu 2019 probíhaly v celé republice ve dnech 7. a 9. května. Studenti vybírali ze 39 stran, hnutí a koalic. Výsledky v řádném termínu odevzdalo 246 škol, z toho 134 gymnázií, 90 středních odborných škol (SOŠ) a 22 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 18 758 platných hlasovacích lístků. A pokud vás zajímají podrobnější výsledky, najdete je na https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb.