Tereza Drápalová-Šajtarová

Den Země jsme ve škole slavili stylově. Naše gymnázium přivítalo Badatelskou konferenci. Tuto prestižní akci navštívil Dr. Tony Murphy, ředitel programu Globe, což je mezinárodní vzdělávací program, ve kterém žáci zkoumají přírodu a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí své školy.

Americkou ambasádu zastoupili Kristýna Šejnohová a Todd Jurkowski. Akce se konala pod záštitou ministra životního prostředí Petra Hladíka, ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka a hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové a Velvyslanectví USA v ČR.
Vzdělávací centrum TEREZA, které se již více než 40 let věnuje environmentálnímu vzdělávání, bylo hlavním organizátorem této akce. Dnes spolupracuje s tisícem škol a vzdělává přes 200 000 dětí po celé České republice.
Badatelská konference, která letos slaví své 27. výročí, přilákala do města Mělník celkem 31 týmů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí (Slovinska, Severní Makedonie, Ukrajiny, Gruzie, Irska).
Konference byla vyvrcholením ročních snah a výzkumů, které žáci realizovali se svými vyučujícími.
Hlavním cílem bylo dát prostor mladým badatelům k prezentaci projektů, které se snaží měnit svět a okolí školy k lepšímu. Díky této konferenci se studenti setkali se svými vrstevníky a získali zpětnou vazbu od poroty, v níž zasedali odborníci z Univerzity Karlovy či Univerzity Palackého nebo z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Jednotícím prvkem projektů je badatelsky orientovaná výuka. Studenti se v rámci svých výzkumů zabývali širokou škálou témat, jako jsou mikroplasty v krkonošských potocích, přírodní rozmanitosti v okolí jejich školy nebo kvalitou ovzduší ve škole.
Jedním z příkladů projektu byl výzkum týmu z Gymnázia Jana Palacha Mělník, který se zaměřil na popsání rozdílů v prokysličení vody tekoucí a stojaté v Kokořínském dole. S využitím přístroje oxymetru se studenti snažili objevit možné vlivy ročního období na prokysličení vody.
Součástí konference bylo Tržiště badatelských aktivit a zajímavostí, které umožnilo studentům rozvíjet své dovednosti, najít inspiraci a navázat kontakty pro budoucí spolupráci.
Každý tým získal certifikát za absolvování konference.