Natalja Langová - text, Hana Minaříková - foto

Na konci dubna (21.4. – 26.4.2024) se skupina 45 studentů vyššího gymnázia zúčastnila poznávacího zájezdu do jižní Anglie.

První zastávkou na cestě se stalo rušné město Brighton, kde jsme nejprve zamířili do nejstaršího akvária na světě „Brighton Sea Life“. Dále jsme navštívili proslulý Královský pavilón a prošli jsme se po malebné přímořské promenádě. Nechali jsme se vyvézt vyhlídkovou věží British Airways i360 až do výše 138 metrů, odkud jsme měli krásný výhled na Brighton, moře a okolí. Pak jsme odjeli do města Hastings na ubytování do hostitelských rodin.

Další den jsme si užili procházku ke křídovému útesu Beachy Head, který nás svou malebnou krajinou doslova uchvátil. Prohlédli jsme si i historické město Hastings, starý hrad spojený s Vilémem Dobyvatelem a jeskyni „Smugglers Adventure“ – jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí v Hastingsu, která nabízí expozici přibližující život někdejších místních pašeráků. Město nás okouzlilo svou starobylou atmosférou a úžasnými výhledy na moře.

Další zastávkou naší cesty byly staré doky v přístavním městě Portsmouth, kde jsme se ponořili do bohaté námořní historie tohoto města. V docích jsme mohli vstoupit na palubu historických lodí „HMS Victory“ admirála Horatio Nelsona a fregaty „HMS Warrior“. Asi největší atrakcí byla loď Jindřicha VIII. „Mary Rose“. V roce 1545 se potopila a až v roce 1982 byla vyzdvižená z mořského dna a umístěna do muzea.

Na závěr našeho zájezdu jsme navštívili Londýn, kde jsme si prohlédli nejznámější památky, jako je Muzeum voskových figurín Madame Tussauds, Buckinghamský palác, Westminsterské opatství, Big Ben a Trafalgarské náměstí. Během vyhlídkové jízdy na „London Eye“ jsme se mohli pokochat panoramatickými výhledy na celý Londýn.

Tento zájezd nám poskytl spoustu nezapomenutelných zážitku a inspirací.