Helena Švajdová

Na Den dětí vyrazila septima do Sloupu v Čechách na třídenní exkurzi.

První den jsme se při cestě do místa určení zastavili v Novém Boru, kde jsme mohli díky Saše absolvovat super prohlídku ve Vyšší odborné škole sklářské. Nadšení pedagogové se nám věnovali celé tři hodiny. Prošli jsme  procesem přerodu sklářské rozžhavené taveniny až po vyhotovení uměleckého díla. Navštívili jsme učebny, které u nás ve škole rozhodně nenajdete jako jsou hranárna, kulírna, brusírna,…… Protože během prohlídky začalo pršet, dostali jsme nabídku přečkat déšť ve sklářské huti a vyzkoušet si vyfukování skleněné taveniny. Tato výzva se nadala odmítnout. Kluci neváhali a s nadšením a rudým obličejem od foukání se snažili s většími či menšími úspěchy přetvořit rozžhavenou hmotu v něco jedinečného. Po dešti jsme nasedli do autobusu směr Sloup v Čechách, zastávka Radvanecký rybník. Na koupališti jsme si postavili stanovou vesničku, občerstvili jsme se a vyrazili na prohlídku skalního hradu Sloup.

Druhý den nás čekal celodenní výlet po okolních pískovcových útvarech. Výlet jsme začali zastávkou v lesním divadle, kde v létě probíhají oblíbená představení pro děti i pro dospělé. Po krátké pro někoho svačině či snídani na rozhledně Na stráži jsme se vydali dál přes Samuelovu jeskyní do Modlivého dolu, jehož dominantou je skalní kaple, křížová cesta a symbolický hřbitov horolezců. Pokochali jsme se výhledy na Dědových kamenech a pomalu jsme se začali stáčet přes vrch Slavíček a Konvalinkový důl zpět do našeho dočasného domova.

Poslední den jsme věnovali prohlídce Malé a Velké cikánské jeskyni. Sbalili jsme stany a vydali se na autobus, který nás dovezl na Mělník.