Vítek Novotný, oktáva

Na stránky gymnázia píši, ačkoliv už jsem své studium na něm asi před měsícem uzavřel maturitou. Rád bych se s vámi totiž podělil o příjemnou zkušenost, kterou mi přinesla účast v SOČ, v níž jsem se v minulém školním roce umístil na 2. místě v národním kole. Letos, ve středu 8. června, jsem na Krajském úřadě Středočeského kraje z rukou hejtmanky Petry Peckové v rámci slavnostní akce převzal poděkování za úspěšnou reprezentaci Středočeského kraje ve středoškolských soutěžích. Předání bylo velmi příjemné, součástí poděkování byla i hodnotná odměna.

Tento příspěvek ale nepíši z chlubivosti. Vím, že tvorba seminárních prací není na naší škole příliš populární. Osobně však považuji sepsání SOČky za jeden z nejdůležitějších přínosů vyššího gymnázia. Díky včasné volbě tématu a spolupráci s konzultantem z Akademie věd ČR mě psaní bavilo a můj text byl pozitivně hodnocen i porotou soutěže. Získal jsem mnoho dovedností, ale také nových přátel, kontaktů či třeba možnost prominutí přijímacích zkoušek na vysoké školy nebo získání stipendií. Zákusky na krajském úřadě byly příjemnou třešničkou na dortu… Chci vás tedy touto formou hlavně motivovat.   

Pokud byste rádi začali tvořit své práce pod vedením externích konzultantů, můžete využít např. stáží v rámci Otevřené vědy, které pro středoškoláky připravuje Akademie věd ČR. Jinou možností je vyhlédnout si zajímavé pracoviště a kontaktovat jej přímo s prosbou o stáž. Sám jsem byl překvapen vstřícností těchto institucí.   

Přeji Vám mnoho štěstí.