Markéta Wolfová

Po roční odmlce, kdy celostátní informatické soutěži nepřála doba, jsme se letos již podruhé zapojili do lovu bobříka, a to přímo Bobříka informatiky. Jeho ulovení není snadné, dle organizátorů je cílené na bystrého žáka se zájmem o technologie. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Jedním z cílů soutěže je ukázat, že informatika není totéž co ovládání počítače.

Naši žáci prokázali, že jsou tou správnou cílovou skupinou a informatické myšlení jim není cizí, mnoho z nich dosáhlo potřebné bodové hranice k tomu, aby jim soutěž oznámila “Jsi úspěšný řešitel, podařilo se ti ulovit bobříka informatiky.” Ale to není vše! V každé ze čtyř kategorií se nám podařilo dostat mezi nejlepší z nejlepších řešitelů a usednout na zlatou příčku!

V kategorii Benjamín (prima a sekunda) plného počtu bodů dosáhla Marie Riedlová ze sekundy, v kategorii Kadet (tercie a kvarta) získal plný počet bodů David Bojko z kvarty. Bohužel v těchto kategoriích se kvůli GDPR nezpracovává celostátní pořadí a tak nevíme, kolik soutěžících v celé republice porazili a s kolika by se dělili o první místo. Jiná situace už je ve vyšších ročnících:

V kategorii Junior získal plný počet bodů Pavel Pajonk ze sexty. O první místo se tak dělí s dalšími 34 soutěžícími z celkového počtu většího než 12 000! V kategorii senior se podařilo neztratit ani jediný bod Danielu Menclovi z oktávy. Dělí se o první pozici s dalšími 26 soutěžícími z celkového počtu skoro 6 000.

Kategorie senior má postupové kolo, kam se s Danem probojoval i Jan Čemus a na první příčce náhradníka čeká Karel Chaloupka. Doufejme, že se uskuteční a hochům se v něm bude dařit stejně dobře jako v prvním kole. Z výsledků máme velkou radost, rozvoj informatického myšlení považujeme za důležitý, rozšířili jsme výuku informatiky o velký podíl robotiky, seznamujeme žáky se současnými technologiemi, jako je například laserový řez nebo 3D tisk, programujeme a pracujeme s virtuální realitou.

Více informací o soutěži, kompletní výsledkové listiny a hlavně – archív s nepřeberným množstvím úloh na vyzkoušení – naleznete na stránkách ibobr.cz