Hana Minaříková

V pondělí 18. 10. naše třída vyrazila na dlouho plánovanou exkurzi s přespáním v malebném městečku Malá Skála uprostřed Českého Ráje. Po dlouhé době jsme konečně mohli být spolu a trošku utužit kolektiv. Většinu našich akcí překazil Covid, takže jsme byli o to více rádi za tu možnost. Také počasí bylo jak na objednávku, výjimečně nás nestíhaly živly, jako při našich minulých akcích, takže jsme si to opravdu užili.

Po příjezdu a ubytování jsme pěšky vyrazili přes celkem hodně strmý kopec ke hradu Frýdštejn, kam nám byly přistaveny předem objednané koloběžky, na kterých jsme se příjemně svezli z kopce do Dolánek u Turnova. Cesta vedla krásnou krajinou a sluníčko nás hřálo. Z Dolánek jsme pokračovali po rovince cyklostezkou údolím Jizery zpět na Malou Skálu. Celkem jsme ujeli asi 14 km a můžeme tento výlet všem doporučit jako pohodový a celkem nenáročný. Pak nás ještě čekala prohlídka městečka a krátká zdravotní procházka před večeří v místním penzionu.

Druhý den po opulentní snídani jsme se vydali na skalní hrad Vranov (také známý jako Pantheon) stojící na příkrém kopci nad obcí. Je odtud překrásný výhled a hrad sám je nečekaně rozlehlý a opravdu stojí za návštěvu. Zde jsme se potkali s velmi přítulným kocourkem, který nás po celou prohlídku věrně doprovázel, a když nám ho místní kastelán nabídl k adopci, prostě jsme neodolali. Béďa, jak se náš nový třídní maskot jmenuje, s námi absolvoval cestu vlakem na Mělník schovaný v batohu a průběžně dokrmovaný šunkou z obědových balíčků. Nyní se nachází v laskavé péči naší spolužačky Jitky. (Při nastupování do vlaku jsme ještě měli šanci osvojit si pejska, který se rozhodl zajet si po vlastní ose na výlet do Turnova, ale pak jsme si řekli, že jedno zvíře nám pro tentokrát bude stačit a předali ho zaměstnancům ČD.)

V každém případě jsme si exkurzi užili a jsme vděční, že nám to konečně všechno vyšlo podle plánu.