Daniel Kulíšek, foto Lenka Pořízková

První olympiáda tohoto školního roku se konala ve dnech 24. až 25. září a  zúčastnily se jí dva školní týmy. Jeden nazvaný Krkonošáci, jehož členy byli Svobodová Bára, Kulíšek Daniel a Mikšíková Adéla, druhý Železnohorci se členy  Helclová Kateřina, Hrabánek Vojtěch a Klivan Jiří. Týmy vyrazily ve čtvrtek do Vlašimi za cílem utkat se s ostatními školami Středočeského kraje, a to na poli ekologickém. Tématem letošního ročníku byla „Obnova krajiny“.

V pátek ráno se oba týmy daly do práce na první praktické úloze. Cílem bylo vytvoření plánů pro proměnu tří místních brownfieldů na plochy prospěšné jak pro obec a její obyvatele, tak pro krajinu. S tím se oba týmy statečně vypořádaly a své nápady odprezentovali porotě. Pak už se zbývalo jenom naobědvat a zbytek dne věnovat teoretické části. Ta se skládala z rozsáhlé „poznávačky“ a vědomostního testu, jež u soutěžících zkoušeli znalosti geologie, botaniky i zoologie.

Druhý den se časně ráno vstávalo na další praktickou úlohu a zároveň poslední část soutěže. Všechny týmy byly po snídani převezeny do lomu Roudný do blízkého lesa na místní písečnou dunu. Jejich cíl? Vytrhat co nejvíce mladých boroviček ve vymezeném prostoru. Tím se mělo zamezit rozšíření lesa na písek, jež se stal útočištěm různých ohrožených druhů. Poté už zbývalo jen vyhodnocení.

Po návratu z lesa se všechny týmy setkaly v prezentační místnosti a vyslechly si výsledky jejich práce. Tam se dozvěděly, že tým Železnohorci dosáhl na čtvrté místo a  tým Krkonošáků dosáhl až na místo třetí, což jsou  vynikající výsledky. Následovala osobní oslava dosažených příček a spokojená cesta domů.