Oliver Málek, sekunda a Renata Špačková

Mohlo by se zdát, že sekunda „cestovala“ pouze do Prašiny. Vyvedeme vás z omylu. Díky bratrům Čapkovým jsme se dotkli dálek, cest, prázdnin; připomeňme cestopisné fejetony Karla Čapka a díla Josefa Čapka – Námořníka a Letňásky. To vše se stalo inspirací pro cestu Letňásků po vodě z Čech do Benátek, přičemž se museli zastavit v Kodani, Amsterodamu, Londýně a Barceloně. Další zastávky už byly dány pouze fantazií pisatele. A takto popsal letní cestu dvou kamarádů Oliver:

Z Ostravy do Benátek za 60 dní

Hurá! Dnes je konečně poslední školní den. V ruce máme čerstvé vysvědčení a před sebou dva roky, ó ne, pardon, dva měsíce prázdnin. Ty plánujeme jako každý správný námořník prožít na vodě. My dva kamarádi máme v plánu objet půl Evropy od nás z Ostravy až do Benátek. Loď jsme zdědili po dědečkovi a celou zimu ji s tatínkem připravovali na cestu. S maminkou jsme nachystali zásoby jídla a pití na začátek cesty. Pan učitel zeměpisu nám pomohl vytvořit podrobný plán cesty. Chceme si prohlédnout mnoho zajímavých měst a významných míst, ale vše pouze kam dojedeme po vodě.

Jsme vlastně hlavně dva kluci, kteří se těší na velké prázdninové dobrodružství. Dnes ještě zkontrolujeme loď a vybavení – dalekohled, kompas, záchranný kruh, mapy, foťák, mobily, baterky, záchranné vesty i rybářské vybavení – a zítra vyrážíme.

***

Dnes je první den naší cesty, plujeme z Ostravy po řece Odře směrem na sever k Baltskému moři. Cesta utíká rychle. Naší první zastávkou je starobylé město Wrocław. Zde už jsme byli několikrát s rodiči, takže dobře známe historické centrum i muzeum architektury. Hned další den ráno pokračujeme v cestě až do štětínského zálivu. Cestou proplouváme mnoha krásnými přírodními parky. Ve štětínském přístavu doplňujeme zásoby vody a plynu na vaření. Zítra se chystáme opustit bezpečí říční plavby a vydat se na moře. Chceme obeplout mys Arkona a zakotvit na ostrově Mon.

Naše první dny na moři proběhly výborně. Moře bylo klidné a na ostrov Mon jsme dorazili už za dva dny. Uvítaly nás křídové útesy a bílé pláže. Zdrželi jsme se velmi krátce moře je zde i v létě velmi chladné. Další den jsme spěchali do naší první velké zastávky – do Kodaně.

V Kodani jsme se šli nejdříve podívat na promenádu Langelinie, na které se nachází bronzová socha Malé mořské víly od  Edvarda Eriksena. Potom jsme navštívili zábavný park Tivoli, kde nás nejvíce zaujala nejstarší dřevěná horská dráha světa. A na závěr jsme se podívali na bulvár Nyhavn, který je rozdělen jedním z kanálů s mnoha nádhernými loděmi.

Po návštěvě Kodaně se vracíme zpátky na moře. Plujeme okolo ostrova Mon a dál do Kielského zálivu a dále Severomořsko-baltským průplavem do Helgolandského zálivu. Cesta ubíhá rychle. Zatím máme dostatek vody i jídla. Budeme pokračovat podél severního pobřeží Německa a Nizozemska až do Amsterdamu.

V Amsterdamu jsme nejdříve navštívili nádherný městský park Vondelpark pojmenovaný podle básníka a dramatika Joost van den Vondela. V parku stojí i jeho socha. Poté jsme se šli podívat do Van Goghova muzea, ve kterém se nám nejvíce líbil obraz Slunečnice.

Návštěva Amsterdamu byla krátká, ale zajímavá. Dalším cílem naší cesty je Londýn. Pouštíme se k Velké Británii napříč Severním mořem, v červenci je zde moře chladné a klidné. Z moře do Londýna plujeme po Temži. Zakotvíme Tower Bridge a hurá do centra Londýna.

Nejdříve jsme se šli podívat do Britského muzea, ve kterém vystavují další exemplář Slunečnic od van Gogha. Potom jsme šli do hradu Tower, kde jsme si prohlédli korunovační klenoty. Na konec naší návštěvy jsme se šli svézt na Londýnském oku a podívat se na celý Londýn z výšky. Ten pohled je prostě nádherný!

Z Londýna vyrazíme po Temži zpět na moře. Směřujeme na jih Lamanšským průlivem do Atlantského oceánu. Držíme se podél pobřeží Bretaně. Nechceme se pouštět moc hluboko do oceánu. Dopluli jsme až do oblasti Bordeaux proslulé pěstováním vína. Víno sice nepijeme, ale pohled na vinice je úchvatný. Další je dlouhá trasa podél severního pobřeží Španělska od Biskajského zálivu až do Galicie a dále pokračujeme podél portugalského pobřeží až do Figueiry da Foz. Oceán je zde neklidný. Ve Figueiře jsme zůstali pár dní na pláži, je to oblíbené turistické místo. Dál pokračujeme jižně až k mysu sv. Vincenta a Cádizským zálivem až ke Gibraltarskému průlivu. Toto místo doporučujeme milovníkům opic, žijí zde tlupy ochočených makaků.

Dále plujeme podél španělského pobřeží na východ. Středozemní moře nás okouzlilo rozmanitým podmořských životem. Užili jsme si rybaření i koupání z lodě. Naší další zastávkou byl ostrov Formentera. Na jižní straně ostrova je Platja de Migjorn nazývaná jako středozemní Karibik. Moře je zde mělké a průzračně azurové. Zůstali jsme zde tři dny a trochu doplnili zásoby. Vyrážíme na sever, dalším cílem je naše vysněná Barcelona.

První zastávkou v Barceloně byl park Güell, kde se nachází spoustu nádherných sochařských budov od Antonia Gaudího. Poté jsme se nechali vyvézt lanovkou na kopec Montjuïc, ze kterého byl krásný výhled na celou Barcelonu. Naše poslední zastávka v Barceloně byl chrám Sagrada Família od známého architekta Antonia Gaudího. Vracíme se na loď a cestou nakupujeme velké zásoby. Teď nás čeká dlouhá plavba po Středozemním moři až k ostrovu Sardinie.

Plavba proběhla zcela klidně. Po osmi dnech jsme přistáli v přístavu Cagliari. Prohlédli jsme si staré historické centrum na kopci nad přístavem. Bloudili jsme klikatými úzkými uličkami celý den.

Další den ráno vyrážíme směrem k Sicílii. Lákají nás památky starých Syrakus a hlavně chceme vidět město, kde žil Archimédés. Na cestě jsme zažili menší bouřku, vlny na moři mají opravdu velkou sílu. V Syrakusách jsme strávili dva dny prohlídkou Apollónova chrámu, řeckého divadla, Dómu a hradu Castello Eurialo. Kdo miluje vykopávky a historické stavby, tak tady může strávit celou dovolenou.

Teď nás čeká nejdelší úsek celé plavby ze Sicílie až do Benátek. Plánujeme jen několik zastávek na Jaderském pobřeží k doplnění vody a jídla. Obepluli jsme Kalábrii a míříme na sever kolem mysu Santa. Maria di Leuca až do Brindisi. Po krátké zastávce ve městě pokračujeme do Ancony, kde jsme si prohlédli jeden z největších přístavů v Jaderském moři. Následuje cíl naší cesty – Benátky.

Nejdříve jsme v Benátkách navštívili náměstí sv. Marka, což je hlavní náměstí Benátek. Je pojmenováno po jejich patronovi. Potom jsme se šli podívat na baziliku sv. Marka. Benátky jsou město kanálů, které dopravně nahrazují ulice. Takže se nám samozřejmě nejvíce na návštěvě Benátek líbila projížďka na gondole. Gondola je odteď náš nejoblíbenější městský dopravní prostředek. Nejradši bychom tak jezdili i u nás každý den do školy i ze školy, ale to bohužel u nás v Ostravě nejde. Do Benátek se plánujeme určitě někdy vrátit.

Strávili jsme zde tři dny. Potom už přijeli naši rodiče, naložili loď na vlek za auto a jelo se domů. Dva měsíce prázdnin utekly jako voda, už za dva dny musíme znovu do školy. Těšíme se, jak budeme spolužákům vyprávět o dobrodružné plavbě a o všem, co jsme viděli. A hlavně – začínáme plánovat plavbu na příští léto, musíme se podívat do dalších měst a vyzkoušet další pláže. Kdo se chce přidat?

Já bych se vydala. První cesta Letňásků byla velice zajímavá. Jenom mám obavu z cesty po moři. To houpání… To nevadí námořníkům. Jeho podobu kubisticky zachytil Josef Čapek na obraze z roku 1917. V něm je zašifrována zpráva, a to díky námořní vlajkové abecedě (Mezinárodní signální kód). Nevím, jak bychom obstáli v případě nějakého nebezpečí. Zprávu jsme totiž rozluštili dvěma způsoby:

Oliver Málek:

Jste v nebezpečí.
Ihned zastavte, navažte komunikaci.
Ano.
Muž přes palubu.
Potřebuji lodivoda.

Anička Kuchařová a Ema Hartlová:

Hlava: U – Jste v nebezpečí.
Čepice, nohy: K – Ihned zastavte, navažte komunikaci.
Pozadí: D – Nepřibližujte se ke mně, mám potíže s manévrováním.

Nápady jsme čerpali z knihy a skicáře Čapek & Čapek.