Vít Novotný, sexta

Začátkem února na našem gymnáziu proběhla přednáška Sin-ťiang/Východní Turkestán v nové éře čínské totality sinologa Ondřeje Klimeše, v rámci které jsme (M. Misterka, V. Novotný, J. Sklenář) zahájili sběr podpisů pod petiční Výzvu k jasnému vyjádření nesouhlasu s porušováním lidských práv Čínou a přijetí odpovídajících opatření. Petici adresujeme složkám české státní moci i čínskému velvyslanci v ČR. Jedná se o naši studentskou iniciativu, informační podklady pro iniciativu byly připraveny ve spolupráci s O. Klimešem a projektem Sinopsis.

Za navenek přívětivou tváří čínského režimu dochází k porušování lidských práv. O něm svědčí zejména situace v autonomní oblasti Sin-ťiang, kde dochází k masovému věznění tamějšího etnika Ujgurů, jejich využívání na nucenou práci a likvidaci jejich národního dědictví. Dění v Sin-ťiangu reprezentuje neblahé směřování čínského režimu, který stále ve svém základu zůstává věrný leninské myšlence. Jak se Ondřej Klimeš vyjádřil, „V Sin-ťiangu i jinde v ČLR dochází k rostoucímu porušování občanských práv, proti němuž by vzhledem k jejich univerzalitě i vzhledem k mezinárodnímu postavení Číny měly rozhodně konat instituce České republiky i Evropské unie.” Sami z hodin dějepisu víme, že lidská apatie velmi často předchází temným kapitolám dějin. Proto jsme se rozhodli k založení této petice, kterou bychom chtěli dát najevo zájem o lidská práva a podpořit naše vládní představitele k přijetí odpovídacích postojů k těmto hodnotám.

Ve čtvrtek 4. června se v Knihovně Václava Havla (KVH) při příležitosti 31. výročí masakru na Náměstí nebeského klidu konala diskuze Čína a Česká republika – strategické partnerství? Profesorka sinologie a orientalistiky Olga Lomová, sinolog Martin Hála a investigativní novinář Lukáš Valášek otevřeli témata kontextu svobody a lidských práv v čínské společnosti, politického vývoje postavení Číny na světové politické scéně i českých kauz, v nichž netransparentně vévodí čínské peníze i zájmy v ČR. Večer moderovala novinářka a sinoložka Kateřina Procházková. I já jsem využil možnosti předstoupit před publikum a představit naši petici, která zde byla pozitivně přijata.

Budeme vděčni, podpoříte-li naší iniciativu i Vy na adrese http://bit.ly/_vyzva nebo fyzicky na pobočkách Mělnického kulturního centra či v Želvím doupěti.