Barbora Němcová, Helena Švajdová

Studenti septimy dostali ve čtvrtek 13.2.2020 možnost zúčastnit se badmintonového turnaje. Kdo odmítl, neprohloupil, protože jel na exkurzi, kde měl možnost poznat zákoutí Anatomického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a byl pro něj připraven workshop, kde se věnoval umělým lidem tak zvaným “Ančám”.

V muzeu jsme viděli pravé lidské kosti a někteří z nás, kteří byli dostatečně odvážní, si dokonce mohli do rukou vzít latexem upravený vypreparovaný opravdový lidský mozek, či jiné orgány. Poté se slova ujala zooložka a provedla nás sbírkami s hlavně zoologickými ostatky a preparáty. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí a nyní třeba víme, které zvíře má více než sedm krčních obratlů (lenochod!), nebo kdo má ještě bolestivější porod než člověk (hyena).

Poté, co jsme pěšky došli do Ústavu fyziologie, se nám věnovala paní doktorka a studentka pátého ročníku medicíny a obě nám přiblížily základy první pomoci. Dále nám předvedly různé přístroje, na které je člověk připojen, pokud mu musí být měřena saturace kyslíku, EKG nebo srdeční tep. Vše jsme si mohli vyzkoušet v praxi na figuríně, která dokonce mrkala, dýchala a cítili jsme její puls. Chvíli jsme si hráli na lékaře, když jsme pomocí fonendoskopů poslouchaly srdeční rytmus.

Každý si z exkurze něco odnesl – jak příznivci medicíny, tak i studenti, kteří se v budoucnu neplánují biologií zabývat.