němčinářky z 3. ročníku

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč na německých domech visí o Vánocích zářící hvězdy?

I my jsme si donedávna mysleli, že je to prostě jen ozdoba. Až náš předvánoční výlet do saského Herrnhutu (Ochranova) nás vyvedl z omylu.

Tamější hvězdy mají letitou tradici. Na počátku to byla pomůcka do hodin geometrie, která vznikla v komunitě Obnovené jednoty bratrské, poté ji děti vyráběly samy v hodinách matematiky a časem ji začaly posílat rodičům z internátu jako vánoční dárek, aby jim nebylo smutno. Dnes zde stojí manufaktura na jejich výrobu, která je distribuuje do celého světa. Původní hvězdy byly bílo-červené, později přibyla žlutá. Kromě toho se každý rok vyrobí originální hvězdy v jiné barvě pro sběratele.

Naše teoretická příprava probíhala už na dni otevřených dveří. To jsme se poprvé pokusili vyrobit hvězdy připomínající ty ochranovské, ale až na místě jsme zjistili, jak dalece jsme se odchýlili od originálu. Kromě toho jsme si v autobuse vyslechli i bližší informace o místech, do kterých jsme směřovali, a o dramatickou složku se postarala kontrola autobusu od německých celníků.

Návštěvu Herrnhutu jsme zahájili procházkou po městečku, poté vyzvedli klíče v muzeu a zamířili k hřbitovu. Nad ním se tyčí vyhlídkový altán s obrovskou hvězdou. Odtamtud jsme viděli zase zpátky do Čech, ale třeba avizovaný Ještěd se nám zrovna neukázal.

Po návštěvě manufaktury, kde jsme se o hvězdách dověděli úplně všechno a kde si někteří výrobu hvězd i vyzkoušeli, jsme popojeli do Žitavy. Užili jsme si atmosféru pravého německého vánočního trhu, ochutnali nefalšovaný Wurst a nezbytný svařák nahradili aspoň nealkoholickým punčem, obhlédli veškeré možné ozdoby a ozdůbky, ale i další laskominy nebo náměty na dárečky, které se na trhu prodávaly, a poslechli si vystoupení žáků tamních škol. Náš vánoční hit Bald ist Weihnachten jsme si notovali s nimi a do příštího roku zbývá už jen vygooglit tu německou verzi songu Vánoce, Vánoce přicházejí.

Byl to hezký den. Zima nám byla tak přiměřeně a na jednu stranu jsme na vlastní kůži zažili pohodu té pravé německé předvánoční atmosféry, ale na druhou stranu jsme si i rozšířili obzory, a to nejen na té větrné vížce nad ochranovským hřbitovem.