Jakub Skalák a Ivana Šimková

Tutanchamon přežil lačnost zvědavých primánů. Slavná pražská velryba připlula před 131 lety do Národního muzea. Primáti z osmiletého Gymnázia Jana Palacha Mělník  tam usilovali o zanechání svých stop během říjnové exkurze 2019. Plejtvák myšok zůstal, primáti se opět proměnili v primány a odjeli s nabytými vědomostmi a zážitky z interaktivní exkurze o slavném Tutanchamonovi.

Jednoho z nejznámějších egyptských faraonů, Tutanchamona, představila nová výstava v Národním muzeu. Vedle archeologických artefaktů se gymnazisté seznámili i s posmrtným životem faraonů a vírou tehdejších Egypťanů, a to pomocí speciálního multimediálního systému. „Tolik projektorů v jedné místnosti jsem ještě nikdy neviděla, vždyť jich je tu asi třicet,“ konstatovala jedna zvídavá návštěvnice. Učitelé ocenili, že se faraonovi i přes velký zájem studentů nic nestalo.

Po vjemově silném zážitku čekalo expedici z Mělníka zklidnění v podobě prohlídky Pantheonu s pracovními listy. Nastalo zkoumání a ohledávání národních obrozenců, vědců a  dalších slavných osobností. Jan Hus byl dlouho v utajení, neboť byl asi čerstvě oholen a děti ho znají ze svých učebnic s vousy. Po identifikaci, glorifikaci osobností se primáni rozprchli do oblak. Tedy spíše sledovali Rytíře nebes. Připomněli  si příběhy statečnosti, hrdosti a osobních obětí československých letců, kteří bojovali za osvobození a  obnovení Československa ve službách britské Royal Air Force (RAF). Mnohé z nás překvapily vojenské úspěchy i tragické konce těchto opomíjených hrdinů letectva (tedy dvou a  půl tisíce osob), bez kterých by se tato exkurze asi nikdy nerealizovala.

Poté následovalo prozkoumání „čtyřtunové kostry rybičky“, na kterou kdysi  pražští měšťané uspořádali dobročinnou sbírku. Po návštěvě muzea spočinula již unavená skupina badatelů na Václavském náměstí v místech, kde se upálil na Jan Palach. Studenti již tuší, protože viděli, že z dlažby chodníku vystupují dvě nízké kruhové mohyly propojené bronzovým křížem –  a že pomník má současně symbolizovat lidskou postavu jako pochodeň. Poloha kříže pak naznačuje směr, kterým zapálený Jan Palach běžel.
Oběd, metro, Ládví a autobus 369 až do Mělníka. Po cestě ještě proběhla defragmentace zážitků do paměti.