Eva Kalinová, oktáva

V pozdních sobotních hodinách na konci září jsme se vydali na výlet do Skotska. Po cestě jsme se zastavili v Amsterdamu v Domě Anny Frankové a po jeho působivé prohlídce jsme pokračovali nočním trajektem do anglického Newcastelu.

Během pondělního dne jsme navštívili Hadriánův val z roku 126. Naší další zastávkou byl Holy Island, ostrov přístupný pouze za odlivu a den jsme zakončili ekologicky šetrným lodním výtahem Falkirk Wheel překonávající výškový rozdíl dvaceti čtyř metrů, čímž umožňuje vodní spojení mezi městy Edinburgh a Glasgow. Večer jsme se ubytovali u našich hostitelských rodin, které se o nás po celou dobu pobytu krásně staraly.

Druhý den ve Skotsku na nás čekal Holyrood Castle v Edinburgu, který dodnes používá královská rodina. Další zajímavou zastávkou byla Rosslyn Chapel a majestátní , dnes už nepoužívaná královská jachta britské královny Alžběty II., která byla používána v letech 1954 až 1997 a to především pro svatební cesty.

Ve středu jsme se přiblížili nejvyšší hoře Velké Británie – Ben Nevis. Prošli jsme si také místní destilerii, která pro výrobu své whisky používá pramen vody přímo ze zmíněné hory. Lanovkou jsme se dostali na vrcholky hor a mohli jsme si tak vychutnat krásu skotské vysočiny. Nejdelší výlet jsme zakončili jezerem Loch Ness.

Se Skotskem jsme se rozloučili návštěvou hradu ve městě Stirling, v jehož okolí jsme byli ubytováni. Cestou na zpáteční trajekt jsme si také prošli slavné Melrose Abbey, kde je pohřbené srdce Roberta Bruce.

Po příjezdu do Amsterdamu jsme využili možnosti proplout se po uměle vytvořených městských kanálech a získat tak pohled na toto město z trochu odlišné perspektivy.

Nakonec jsme všichni ve zdraví dojeli domů a chtěli bychom poděkovat pedagogickému dozoru za krásné zážitky.