Renata Špačková a primáni

Téma čtenářské lekce – Ivan Binar: Bibiana píská na prsty. Bibiana je holčička na vozíčku. Je to důsledek autonehody, při které jí zahynuli rodiče. Má kamarády, papouška a BABIČKU. Babička je akční, moderního střihu a Bibianě hraje loutkové divadlo.

LOUTKOVÉ DIVADLO! Tady u nás! Kdo má doma celé divadélko? Alex a David. Dan (spolu se sourozenci) má Spejbla, Hurvínka a Máničku, Kryštof zase řadu maňásků, u mnoha dětí bydlí František z Kouzelné školky Déčka ČT. Ti všichni se přestěhovali na několik týdnů do školy.

Nejprve jsme se rozdělili do skupin, vybrali si aktéry našich her a dohodli si její základní zápletku. Potom už následovala domácí práce za aktivní komunikace prostřednictvím moderních technologií. První a zároveň poslední zkouška v hodině, rychlá výroba chybějících rekvizit a už jsou tady očekávané světové premiéry!!!

O výborné atmosféře svědčí naše fotografie, ale i hodnocení hodin v závěru školního roku (líbila se mi divadla; líbilo se mi, že v hodinách se jen neučíme, ale děláme i jiné činnosti /např. divadlo/; o hodinách se mi líbilo to, jak jsme dělali divadlo, nezdá se to, ale tím se také učíme). Každá skupina hodnotila body výkon těch ostatních (jedna hodnotila i sebe sama!!!). Vyšla nám z toho dvě první místa (74 body) – ohodnocená též jedničkou, ostatním se zaplnila políčka listů aktivity smajlíky J.

A na závěr jedna krátká ukázka (srozumitelná především pro členy GJP):

Před dávnými lety se s proměnou nedokonalou zrodilo království, kde vládla královna Palach Athéna s králem Jožem Plečnikem a ti měli krásnou dceru princeznu Rendu. Na hradě s nimi žil věrný sluha Honza senior a velmi chytrá ježibaba Hildegarda, která učila Rendu matematiku. Ale kvůli jejím nekalým metodám ji vyhodili z hradu do pustého lesa. O pár let později Renda vyrostla a její rodiče zemřeli, tudíž Renda zůstala na hradě zcela sama jen s Honzou seniorem. Bohužel se v okrese zrovna konalo kolo matematické olympiády a Hildegarda potřebovala nějakého mazánka.

[H] Lesní mužíku, jakého mám poslat na matematickou olympiádu mazánka, když tu žádný není?

[T] No to nevím… Asi letos matematickou olympiádu vynecháme..

[H] To nemůžu dopustit! Matematická olympiáda se tu koná jen jednou za 10 let! Žijeme v naprostém zapadákově…

Kdo se má stát mazánkem? Renda! Ale ta matematiku neumí! Přesto byla unesena. Jak toto může skončit?