Stanislava Rothová

Pro studenty francouzštiny našeho gymnázia vyhlásily Středočeské vodárny soutěž pod názvem Mějte nápad, pište a jeďte do Francie. Úkolem bylo vytvořit nápaditý text ve francouzském jazyce na téma voda.  Vítězkami soutěže se staly Anna Černá a Klára Zelenková ze septimy, Anna Bartáková z 3. B a Sofie Přibylová z 2. A. Na konci května tak mohly strávit čtyři dny v krásné Nice. Programově pestrý pobyt se stal pro ně inspirativním a nezapomenutelným zážitkem.

Anna Bartáková, 3. B

31. května přistálo naše letadlo v překrásném francouzském městě Nice. Počasí nám mělo přát na celé tři dny pobytu, ubytovaly jsme se ve starobylém domě a vydaly jsme se prozkoumávat město. Do staré části Nice jsme se dostaly přes Promenade des Anglais.Cestou jsme obdivovaly moře, pláže a monstrózní budovy jako Negresco nebo Palais de laMéditeranée. Na náměstí Charlese Félixe se koná každé poledne trh s jídlem, suvenýry akvětinami, odpoledne a na večer trh zmizí a objeví se restaurace, kavárny a hospůdky. Po obědě v restauraci jsme se rozhodly podívat do parku de Château de Nice, kde se nachází vodopád. Zde si někteří udělali fotku s růžovým holoubkem či výhledem na Nice. Poté jsme zamířily k našemu přechodnému domovu.  Večeři, která se skládala ze sýrů, baget a francouzských klobás, jsme si připravily samy.

Malebné městečko Antibes bylo naplánováno na sobotu. Ráno jsme snídaly pečivo z místní pekárny, připravily se na výlet a rychle jsme zamířily na Gare SNCF. Vlak nás dovezl do města. Zde nás očekávalo muzeum Pabla Picassa, slavného kubistického malíře, které jsme si se zájmem prohlédly. Po prohlídce jsme zamířily na písčitou pláž Salis. Město Antibes je plné úzkých uliček s obchůdky, kde si můžete zakoupit úplně cokoliv. Zastavily jsme se i na místním tržišti. Večer jsme pak ochutnaly francouzské speciality v jedné restauraci v Nice. Den jsme zakončily večerní procházkou po městě.

V neděli jsme se vydaly do Cimiez  za  Henri Matissem, zakladatelem fauvismu. Prošly jsme se olivovým hájem a zahradami kláštera s krásnou nástropní malbou. Zhlédly jsme i vykopávky z antické doby. Po obědě v Nice jsme si užily volného odpoledne na pláži, prochodily jsme znovu Nice a Promenade du Paillon.

V pondělí, ač nerady, jsme nastoupily do tramvaje směr letiště Nice Côte d´Azur s nadějí, že náš pobyt na Azurovém pobřeží nebyl tím posledním.