Anna Černá a Eva Kalinová, septima

V neděli večer dorazila na autobusové nádraží na Mělník parta osmi zahraničních studentů. Na našem gymnáziu byl tímto poprvé zahájen projekt nazvaný Edison.

Pondělí
V pondělí ráno je čekalo v tělocvičně vřelé uvítání studenty naší školy. Hosté se představili, zodpověděli pár otázek a předvedli nám názornou ukázku svého rodného jazyka.
Další část programu se nesla ve znamení Global Village – Světová vesnice, kde zahraniční studenti představovali své rodné země ze zajímavých stránek. Všichni jsme si s nimi mohli popovídat, vyzkoušet jejich tradiční jídla a dokonce i tradiční oděvy.

Po krátké přestávce začala série prezentací, kdy každá třída strávila přes dvě hodiny na přednášce o jedné ze zemí.

Každý z “Edisoňáků” pojal svou prezentaci jinak, avšak všichni stejně zábavně. Naučili nás pár frází v jejich rodném jazyce, ukázali nám tamní módu a zahráli si s námi několik her.

Pro dnešní den jsme udělaly rozhovor s Balqees Rakadneh z Jordánska a Vitaliyi Mitali z Ukrajiny.

Balqees Ramadneh (Jordánsko)

Co si myslíš o projektu Edison? Je to pro tebe důležité? Už jsi něco podobného zažila?

Myslím, že je tento projekt velmi dobrým krokem ke globalizaci, aby si lidé více všímali celosvětových problémů. Aby porozuměli, jací ostatní lidé skutečně jsou a neposlouchali jen to, co je v médiích. Přes čtyři roky jsem pracovala v uprchlickém táboře, kde jsem zaznamenala, jak málo umí lidé odlišných národností společně komunikovat. I proto věřím, že bych měla udělat něco pro to, aby mladá generace tento ostych ztratila.

Jak se s tímto problémem pracuje?

Tito lidé se bojí, nevědí co čekat od života. Z toho důvodu nejsou moc schopni se seznamovat a vracet se k normálnímu životu. Začali jsme vytvářet dětské příběhy, abychom sblížili alespoň malé děti. To začalo fungovat.

Je něco, co je pro tebe důležité?

Nejdůležitější je, abyste se prosím, opravdu prosím, přestali řídit stereotypy a předsudky a nejprve lidi poznali, než si na ně vytvoříte názor. Sama jsem muslimka a párkrát mě opravdu ranili lidé, kteří si o mně něco mysleli, aniž bychom se poznali.

Vitaliya Mitali (Ukrajina)

Jaké máš pocity z projektu Edison?

Je to opravdu úžasná zkušenost. Je to taky moje první zkušenost v pozici učitele.

Myslíš si, že je důležité setkávat se s lidmi jiných kultur?

Ano, jednoznačně. Hlavně pro rozšíření obzorů.

Je něco, co bys nám chtěla vzkázat?

Chtěla bych všem popřát, aby našli v životě rovnováhu, klid a štěstí, které by je uspokojilo.