Viktorie Šohajová

Ve středu 20. 3. 2019 šest kvintánů studujících francouzštinu se vypravilo na slavnostní vyhlášení výsledků celorepublikové soutěže Frankofonie 2019 do Černínského paláce. Mezi nejlepšími účastníky soutěže se umístili Dorota Burdová, Vojtěch Deliš, Kristýna Šamanová a Vojtěch Venzara.

Cestou do Černínského paláce jsme pozdravili spoustu známých osobností – zastavili jsme se u pomníku Milady Horákové a Tycha de Brahe, bust Jana Zrzavého, Alfonse Muchy a Winstona Churchilla a sochy T. G. Masaryka. Vstoupili jsme na chvíli i do malebného Nového světa.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předávání cen proběhlo za účasti velvyslanců frankofonních zemí, představitelů Francouzského institutu, zástupců Ministerstva zahraničních věcí a školství ČR. Hlavní proslov přednesl velvyslanec Francie Rolland Calharague a tuniská velvyslankyně Karima Bardaoui , jejíž země bude v roce 2020 hostit sjezd OIF. Oba mluvili hlavně o velkém významu francouzštiny ve světě a rozmanitosti frankofonních zemí.

Poté přišel čas na vyhlášení výsledků samotné soutěže – ceny předávali velvyslanci a velvyslankyně z frankofonních zemí (Francie, Kongo, Tunisko, Kanada, Švýcarsko a Lucembursko). Z rukou švýcarského velvyslance přijal diplom i Vojtěch Deliš za 2. místo. Byly mu předány zajímavé ceny, mimo jiné i záhadný zabalený obraz.

Po vyfocení vítězů všech kategorií jsme se všichni přesunuli k malé recepci, kde jsme si užili různých dobrot. Cestou z Černínského paláce jsme nezapomněli pozdravit ani Jana Nerudu. Vraceli jsme se s hezkými zážitky a s předsevzetím, že se soutěže ve frankofonii zúčastníme i v příštím roce a neporušíme tradici každoročních úspěchů našeho gymnázia.