Vojtěch Deliš, kvinta

Už samotný název představení zní trochu jako hádanka. O čem to asi bude? To zjistí KMD, který se za ním vydává do Prahy do krásného Stavovského divadla.

Reflektory svítí, diváci sedí na svých sedadlech, herci vstupují na jeviště. Divadlo může začít. Děj nás uvede do první poloviny 20. století, konkrétně doby před 1. světovou válkou. Seznamujeme se s postavami poručíka Hofmillera, pána z Kekesfalvy, Edity, doktora Condora a dalších, kteří spolu jako celek utvářejí složitý dramatický příběh s psychologickými prvky . Právě psychologie a charaktery postav jsou klíčové pro celé představení. Do popředí se nám dostává citová manipulace, jež nás bude provázet od začátku do konce – a když do konce, tak do toho opravdového… Poučením pro nás tedy může býti i to, že přetvařování se a přehnaný soucit se pro nás může změnit v past, z níž se už nedá jakkoliv uniknout.

Představení hodnotím velice kladně a oceňuji nápad využití otočného jeviště, které bylo pro celý děj nepostradatelné. Herecké výkony tvoří další významné plus, neboť byly do detailu promyšlené a perfektně zpracované. Vytýkám však nevyrovnanost scénáře, jež se ukazovala především v kvalitě jednotlivých scén. Často se tedy stávalo, že probíhal na jevišti velice intenzivní dialog, který byl posléze nahrazen čtvrt hodinou zbytečného žvatlání, jež značně oslabilo mé vnímání celé hry. Přesto bych ještě rád ocenil design představení a kostýmy, které napomáhají k mému výslednému hodnocení 7,5/10.