Julie Fojtíková, studentka GJP

Již se stalo tradicí, že žáci kvarty z gymnázia Jana Palacha vydali na výměnný pobyt do německé Pirny, a to za svými německými kamarády z gymnázia Friedricha Schillera. Oplatili jsme tak návštěvu žáků z Pirny, kteří nás navštívili v květnu letošního roku. I když byl pro všechny z nás pobyt vcelku náročný, tak jsme si ho maximálně užili. Navázali jsme nová přátelství, seznámili se s novou kulturou a poznali nová místa. A jak to všechno probíhalo?

  1. den

Do Pirny jsme se vydali vlakem a dorazili s malým zpožděním – dvou hodin. Ve škole nás krátce přivítali a poté si nás naši němečtí kamarádi rozebrali do rodin. Ukázali nám své velké domy, zahrady a vřelost. Zbytek dne jsme měli volný program, který si každý z nás užil s “novou rodinou“. A stálo to za to.

  1. den

Dopoledne jsme se hromadně přesunuli vlakem do horolezeckého centra, kde jsme strávili asi půlku dne. Zde jsme se snažili zdolávat nástrahy horolezecké stěny. Vcelku se nám to dařilo, někomu lépe někomu hůř, ale cílem bylo se s německými kamarády a spolužáky dobře bavit a hodně komunikovat. Nakonec jsme si dali skvělou polévku a následoval návrat domů a volný program, který většina z nás vyplnila tím, že doprovodila naše německé kamarády na taneční kurz, který právě absolvují. Po skončení tanečního kurzu, jsme se společně rychle vydali na “grilovačku“, kterou pro nás uspořádali. Bylo tam chutné jídlo, skvělá nálada a výborná atmosféra.

  1. den

Výlet do Drážďan, kam jsme se tedy brzy ráno všichni vydali. V Drážďanech si pro nás naši němečtí kamarádi připravili poznávací hru, která sestávala z deseti stanovišť, na kterých nám vždy něco málo pověděli o daném místě, památce nebo historických událostech, které se zde udály. Po absolvování všech deseti stanovišť jsme dostali volno, které jsme například využili tak, že jsme si došli na oběd nebo se podívali do nákupního centra.

  1. den

Poslední den našeho pobytu jsme se v osm hodin ráno sešli ve škole, kde si pro nás naši Němci připravili kvíz, co všechno si ještě pamatujeme ze čtvrteční prohlídky Drážďan. Po skončení kvízu jsme se pustili do výroby bambulí z bavlnek v národních barvách, které jsme si později vyměnili se svými německými kamarády.

No a pak už nám zbývala poslední společná akce, a to slavnostní ukončení našeho výměnného pobytu, které se konalo ve školní aule. Během této události došlo k podpisu spolupráce mezi našimi školami, kterého se mimo jiného účastnila i naše paní ředitelka, plejáda našich učitelů a spolužáků napříč ročníky. Bylo podepsáno memorandum o budoucí spolupráci. Takže i naši spolužáci se mohou těšit na další spolupráci a poznávání Pirny a německé kultury. Nakonec jsme společně předvedli předem nacvičené tance a písničky, užili si poslední oběd a strávili poslední minuty s našimi německými kamarády. Poté jsme se všichni společně rozloučili a odjeli autobusem domů, tentokrát na čas a bez zpoždění.

Jsme moc rádi, že jsme se mohli zúčastnit tohoto oboustranného výměnného pobytu. Získali jsme nové kamarády, zkušenosti, znalosti a procvičili jsme si německý nebo anglický jazyk, což bylo jedním z hlavních přínosů tohoto programu. Určitě na toto budeme dlouho vzpomínat. Všem našim budoucím kvartánům můžeme tento výměnný program vřele doporučit. Rádi bychom poděkovali všem učitelům, kteří nám pomáhali realizovat tento prima Pirna pobyt. Děkujeme za podporu Česko-německému fondu budoucnosti.

logo