Dagmar Dvořáková

Závěrečný rok studia je pro maturanty nejen obdobím příprav na zkoušku dospělosti, ale také vrcholí všechny činnosti spojené s odbornou prací. Své výsledky prezentují nejprve v závěru prvního pololetí v seminářích. Ti nejlepší pak postupují do březnové školní přehlídky. Zúčastnilo se jí celkem 15 prací v 9 oborech.

Závěr dubna je již tradičně vyhrazen krajské přehlídce Středoškolské odborné činnosti, která se i letos konala v Kutné Hoře. My jsme do ní vyslali celkem devět zástupců v sedmi kategoriích. Mezi soutěžícími z různých středních škol Středočeského kraje, zejm. gymnázií, se naši reprezentanti vůbec neztratili. Celkem šestkrát vystoupali na pomyslnou bednu, z toho čtyřikrát na její nejvyšší stupeň.

V červnové celostátní přehlídce naši školu i Středočeský kraj nakonec zastupovali jen tři, neboť ten čtvrtý se bohužel rozhodl nejet. I ti tři opět vystoupali na bednu či se ocitli těsně pod ní. Damián Fabián Humpolec obsadil 1. místo se svou historickou prací o bývalé profesorce mělnického gymnázia Jiřině Pickové. Tereza Mandáková zaujala odbornou porotu Synaptickou dysfunkcí Huntingtonovy choroby na myším modelu zQ175 a získala 3. místo. Ani Filip Tomášek se s tématem Využití technické analýzy při online tradingu a investování prostřednictvím xStation 5 neztratil a skončil na 4. místě.

Tímto úspěchem ale naše práce nekončí. Již nyní finišují na svých pracích letošní maturanti pod vedením svých konzultantů z řad pedagogů našeho gymnázia, ale i externistů. Na jaře roku 2024 je opět budou obhajovat ve školní přehlídce SOČ. A pak snad i v krajské a celostátní.