Berenika Smíšková

Letošní výměnný pobyt s gymnáziem Friedricha Schillera z Pirny, který finančně podpořil Česko-německý fond budoucnosti, začal poněkud neúspěšně. Tříhodinové zpoždění poměrně hodně narušilo program, ale i přesto jsme stihli návštěvu mělnické studny, věže, cukrárny, vylosovat si témata na projekt a hlavně si s německými kamarády popovídat a seznámit se. 

 Druhý den nás čekalo přežití ve volné přírodě, tedy přesněji řečeno vaření polévky na ohni ze surovin, které jsme předtím vysoutěžili. Jako základní balíček jsme všichni obdrželi zeleninu, podle umístění jsme dále dostali zahušťovadlo, sůl, majoránku či česnek. Věci jsme si navzájem popůjčovali a všichni jsme uvařili vývar, který jsme následně dali ochutnat ,,odborné” porotě, skládající se z paní profesorek a pana profesora. Součástí soutěže nebyla však jen příprava polévky, ale také úklid ohniště. Až na zdupanou trávu byste určitě nic nepoznali 🙂

   Aby toho ohně nebylo málo, čekala nás večer grilovačka, zpestřená fotbalem, vybikou a hlavně sněhem, za který děkujeme panu Šámalovi!

Po tomto výměnném pobytu zbydou stopy i pro další generace, zasázeli jsme totiž na Chloumku asi dvě stě stromů. Ukázali jsme se jako velmi rychlí pracovníci, takže jsme mohli skončit o hodinu dříve. Čas do odjezdu jsme využili ke sportovním aktivitám a jezení pizzy.

   Volné odpoledne strávila většina z nás v Praze, ať už v zoo, muzeu či procházením se po památkách.

Poslední den jsme odprezentovali naše projekty, vyrobili svému výměnnému partnerovi náramek, naobědvali se a vydali se na nádraží zamávat německým studentům. Už se na ně těšíme v září do Pirny.