Eva Lonská, 3. A

Za účelem odletět do teplých krajin se studenti 3. A a septimy vydali 13. prosince na exkurzi na Letiště Václava Havla. To se jim ovšem úplně nepovedlo, a tak následně všichni společně vyrazili prozkoumat Vyšehrad.

Mise odlet do teplých krajin začala v 10 hodin na ruzyňském letišti v Praze prohlídkou budovy terminálu 2. Dále jsme museli projít letištní kontrolou, takže si i strašpytlové, kteří se bojí létání, mohli vyzkoušet průchod detekčním rámem. Poté jsme se všichni přesunuli do autobusu, v němž jsme při pojíždění po letištní ploše míjeli přilétající, odlétající a dokující letadla. Autobus pak pokračoval kolem staré budovy letiště z roku 1933, hangárů s letadly až k hasičské zbrojnici, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o fungování zdejší posádky na letišti. Při návratu z hasičárny jsme ještě zahlédli největší letadlo dne, které zrovna odlétalo na Zanzibar. S jeho odletem zmizely i naděje na teplo a nezbylo nám nic jiného než pokračovat průzkumem Vyšehradu.

Ten začal u Cihelné brány. Tam již čekal pan průvodce, se kterým jsme pokračovali do kasemat, kde jsme si při své snaze nezakopnout, vyslechli historii Vyšehradu a jeho využití v minulosti. Na konci tunelu jsme vstoupili do monumentálního sálu Gorlice, ve kterém jsou uloženy originály soch z Karlova mostu. Misi Vyšehrad jsme zakončili prohlídkou vyšehradského hřbitova, kde jsou pochováni například Karel Čapek, Božena Němcová nebo Bedřich Smetana.

Celá exkurze byla zakončena nádherným výhledem ze zasněženého Vyšehradu na Vltavu. Po přesunu do autobusu a zjištění, že se nikdo neztratil, jsme se všichni vrátili v pořádku domů.