Jan Bašta

V pátek 9. prosince proběhla druhá cestovatelská beseda tohoto školního roku, tentokrát zaměřená na Írán.

Dovolím si tvrdit, že o Íránu slyšel každý, ale zůstává otázkou, co o něm vlastně víme. Je to země Peršanů – národa, který stovky let dominoval v oblasti mezi Kaspickým mořem a Perským zálivem, neboť Perská říše byla silná, stabilní a kulturně i vědomostně vyspělá. Persii dnes říkáme Írán a všichni víme, že tam žijí muslimové. Ovšem i mezi muslimskými státy je Írán velmi specifický, protože jeho občané patří k šíitské větvi muslimů, a protože nejvyšší postavení v tomto státě má náboženský vůdce.

Víme, že v Íránu jsou velké zásoby ropy, ale že se tato země potýká s finančními problémy. Svět také ostře sleduje Íránský jaderný výzkum a v posledních měsících se často mluví o íránských dronech, které používá ruská armáda. A v neposlední řadě jistě kdekdo slyšel o velkých protestech spojených s nošením hidžábu, které Íránem v tomto roce zmítají.

Jak ale tato země vypadá? Jak se žije v pouštích či v horských oblastech? Jak je to s dopravou, s pitím alkoholu, s nošením hidžábu, s vřelostí lidí či s různými kulturními odlišnostmi? O tom na naše gymnázium přijela vyprávět Eliška “Šišule” Ebelová – zástupkyně hlavního kapitána vodních skautů v ČR.