Tereza Drápalová

V červnu  uplynulo 95 let od smrti Franze Kafky, a protože je považován za jeden z fenoménů naší historie, vydali jsme se po jeho stopách do Prahy, kde jsme navštívili místa s ním spojená.

Za obchodním centrem Quadrio nás zaujala pohyblivá Kafkova jedenáctimetrová hlava, která se skládá ze 42 pater. Všechna patra sochy se mohou otáčet nezávisle na sobě. Sochu vytvořil David Černý. Jeho tvorba nás provázela i nadále. Na Kampě jsme si prohlédli Mimina, která jsou umístěna také na Žižkovské věži, a před vstupem do Muzea Franze Kafky na dvoře Hergertovy cihelny na Malé Straně jsme zhlédli fontánu Čurající postavy. V temných prostorách půdy jsme se seznámili s ponurým životem spisovatele. Poslechli si ukázky z jeho děl. Nakoukli do jeho stereotypního života malého úředníka zkoušeného těžkou nemocí. Ujasnili si, s kterou ženou byl vlastně zasnouben a kterou měl doopravdy rád, a přečetli pár citátů, jež  zmiňovaly jeho vztah s otcem.

Na Starém Městě nás čekala prohlídka Josefova, židovského města. Zde jsme ochutnali kousek z historie, zvyků a tradic židovského obyvatelstva. Navštívili jsme synagogy a židovský hřbitov, který je hojně navštěvovaný turisty.

Exkurze skončila opět sochou Franze Kafky, jejímž autorem je Jaroslav Róna.