Vít Novotný, kvinta

Po předchozím muzikálovém zpracování příběhu z dvora Krále Slunce se Klub mladého diváka vydal ještě dále do minulosti, a to rovnou do kritické fáze stoleté války. V pražském divadle D21 se totiž mladí diváci stali svědky inscenace Panna Orleánská v režii Jiřího Ondry.

Představení podávalo životopisný příběh Jany z Arku od jejího dětství, přes její obdivuhodnou cestu k francouzskému dvoru, vítězné války až po smutný konec na hranici. Inscenace také dokázala přiblížit mentalitu lidí 15. století, např. jejich náboženské představy, upozorňovala ale rovněž na to, že účelová manipulace s všemožnými ideály i fakty není právě novinkou.

Divadlo D21 patří mezi malé scény, jeho kapacita není o mnoho větší než počet členů samotného KMD, a tak byla atmosféra opravdu komorní. Přestože celou scénu měli na starosti jen dva herci, tři herečky a zvukař, podařilo se jim odvyprávět celý příběh do detailů. Osobně oceňuji, že se v průběhu představení samotní herci střídali u hudebních nástrojů tvořících živý doprovod.

Představení bylo velmi zdařilé, děkujeme všem organizátorům za tuto akci. Oceňujeme i zajímavé prostředí divadla D21, které je zajímavou změnou mezi ostatními klasickými scénami, jež jsme zatím navštívili.