Pavlína Šámalová

Příroda, ve které žijeme, aneb stromy, paměť věků

V průběhu tří měsíců se tři skupinky našich studentů ze třech kategorií snažily probojovat přes 4 vyřazovací kola soutěže „Příroda, ve které žijeme, aneb stromy, paměť věků“. Soutěž pořádalo Naučné středisko ekologické výchovy Kladno, kam se všechny skupinky chtěly probojovat do finále. Dvě skupinky z nižšího gymnázia bohužel hlavně kvůli svému početnímu oslabení až do posledního kola neprošly. I tak se jim povedlo úkoly kreativně pojmout a třeba jejich podzimní dekorace s využitím patřičného množství dřevin v podobě nazdobeného hmyzího hotelu byla jedinečným kouskem v celé soutěži.

V úterý 20. 12. 2018 se pak vydala jediná postoupivši skupinka do finále u Kladna. Slečny ze septimy, které se pro tuto soutěž přejmenovaly na Stromové holky, dojely po dramatické cestě na soutěž později. Organizátoři jim ale umožnili splnit všechny části soutěže, kterými byly: znalostní test, prezentace vlastního projektu o památném stromu a venkovní poznávačka dřevin.

Poznávačka byla značně ztížena, jelikož v tomto předvánočním čase vše pokryl čerstvý sníh, což nekomplikovalo jen samotné poznávání dřevin za pomoci spadaného listí či plodů, ale také nalezení čísel na dřevinách, jelikož ta byla také na bílých cedulkách.

I přes všechny obtíže se Stromovým holkám povedlo vybojovat 2. místo a krom odměn pro každou z nich přivézt pro školu také pěknou ptačí budku.