Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Čtenářské dílny v praxi

Tereza Drápalová

Jak takové čtenářské dílny probíhají ?

Podstatou je číst, číst, číst.Věřte nevěřte, můžeme si nosit svoje vlastní knížky. Nemáme povinnou četbu! Nejprve si společně v kruhu nastíníme, co chceme při čtení sledovat.Učitelé namodelují situaci tím, že si také přinesou svoji rozečtenou knížku a upozorní nás, čemu bychom se měli při čtení věnovat. Dostaneme úkol. Pak se pohodlně usadíme a celých 20 minut si sami potichu čteme. Přitom dodržujeme přísná pravidla dílny čtení:

1. Musíme číst po celou dobu.

2. Nikoho nevyrušujeme.

3. Neděláme si přestávky na záchod a pití.

4. Vybereme si knihu nebo text na čtení před začátkem čtenářské dílny.

5. Během minilekcí nasloucháme.

6. Můžeme sedět pohodlně kdekoli.

 Pak přichází praktická část.Jsme rozlosováni do skupinek,kde společně mluvíme o našem sledovaném jevu,děláme si čtenářské zápisky a diskutujeme o právě přečtených pasážích. Můžeme vystavit postavám z našeho příběhu červenou kartu,povídáme si o tom, která postava nám je či není sympatická a proč.Zjišťujeme, jaké překážky různí hrdinové musí překonávat. Píšeme si podvojný deník o tom, co nám která situace, příhoda připomněla z vlastního života. Ztotožňujeme se s našimi hrdiny nebo je káráme za jejich činy. Sledujeme děj,čas, prostředí. Tvoříme průkazy našim postavám.

 Na závěr celé dílny si opět sesedneme do kruhu a vylosovaný poreferuje o tématu svého spolužáka přede všemi. Důležité je naslouchat kamarádům a chtít se dozvídat od nich nové věci. A protože přirozeně rádi sdílíme své zážitky nejen na sociálních sítích, učíme se to také spolu mezi sebou z očí do očí. A baví nás to!