Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Londýn II. díl

Dana Hilská
Srdečně zdravím všechny na našem gymnáziu z překrásného londýnského Greenwiche, kde se právě účastním dvoutýdenní kurzu angličtiny s výzvou č. 56. 

Ráda bych se podělila o své zážitky, takže začnu se svým typickým školním dnem. Můj časový plán je následující : 8:00 snídaně, 9:00-12:30 výuka (mezitím jedna přestávka 10 min.). Oběd ve vlastní režii. Potom už mám volno, snažím se tedy poznat město, o kterém učím. Přejezd do centra mi zabere cca 40 minut - jsem tam tak kolem druhé, zde obíhám muzea, galerie, co se dá. Kolem 17:30 nejpozději návrat domů, abych stihla večeři, která se podává do sedmi. Cesta zpět ve špičce trvá déle. Chvíli si popovídáme s ostatními. Pak na chodbě vyřídím telefonáty a maily. Je to kromě školy jediné místo, kde chytím bez problémů WiFi. Potom můžu jít do knihovny udělat úkoly. Je otevřená asi do osmi. Většinou je dělám na pokoji, v knihovně je neustále plno. Snažím se i naučit nová slovíčka, takže zhruba do devíti mám co dělat. Pak už jsem opravdu mrtvá, chvíli si čtu (samozřejmě knihu v originále) a jdu spát. 

Škola organizuje i sociální program a návštěvy různých kulturních akcí a památek. Je to ovšem spíše pro studenty, co se tolik nedomluví a výběr mi nevyhovuje. Například zítra se jde na voskové figuríny. Sama toho zvládnu podstatně více. 

Škola sama o sobě je poměrně nová a moderně zařízená. Je zde knihovna s počítači, recepce, kanceláře, ordinace zdravotní sestry a jídelna. V rozsáhlém kampusu jsou kromě studentů Embassy English ubytováni i studenti dalších dvou nezávislých škol. Areál je 24 hodin střežen bezpečnostní agenturou a neustále je tu někdo, kdo vám v případě potřeby pomůže. Studenti musí mít stále na krku průkaz s fotografií a čipem, bez kterého se nikam nedostanete. Režim je celkem striktní a musí se dodržovat. Ubytování je hezké a čisté. Plnoletí studenti bydlí zvlášť a mají jednolůžková studia s koupelnou a kuchyňkou (bez nádobí). I když jak se tady říká : "There 's no room to swing a cat."

V jídelně se hrají šachy, ping pong a konají se filmové večery. Je to ale hlavně pro věkovou skupinu 16-25 let. My starší ročníky si zajdeme do místního kina.Také se snaží dělat dny národních kuchyní. Dnes bylo asijské jídlo. (Posílám plakát na filmový večer a jídelní lístek). Jídlo si ale vybíráme z nabídky několika pokrmů. Takže komu čína nesedí, může si dát chuťově neutrální anglické jídlo. Vždy je tu něco pro vegetariány a halal. 

Výuka je zatím zajímavá, ve skupině nás je 11, ale nikdy nedorazí všichni, tak nás tam je tak 8-9. Jsou tam studenti z Brazílie, Kolumbie, Korei, Činy, Turecka, Švýcarska a také jedna učitelka od nás (pochopitelně díky výzvě č. 56). Někteří jsou tu na rok, jiní na pár měsíců, jiní jako já, na chvíli. 

Nováčci nastupují do rozjetého vlaku vždy v pondělí po rozřazovacím testu. Pak se také píše pravidelný pondělní progress test. Když se někdo neučí, propadne do nižší skupiny. Pozdní příchody se netrpí. Kdo přijde pozdě o více než 10 minut, není připuštěn. Pokud má méně než 80% docházky, nedostane certifikát.

Lektor Miles je sympatický Angličan mého věku. Je velmi profesionální a zároveň vtipný. Aktivity se střídají, hlavně hodně mluvíme a střídáme partnery pro konverzaci. Dělám si i poznámky k metodice. Už jsem načerpala pár nápadů, které hodlám aplikovat na naše žáky.

Momentálně probíráme téma politika, je to vcelku náročné, slovíček a frází si z hodiny odnášíme dost. Také nám neváhá dávat úkoly. Co se týče gramatiky, děláme zrovna smíšené podmínkové věty, což mi nedělá problém, nicméně v daném kontextu slovní zásoby se občas i zapotíme :-) Miles nás také učí spoustu idiomatických výrazů, které mne vždycky bavily - oživí to konverzaci. (Pro ilustraci posílám fotky pár stránek z učebnice). 

Rozhodně jsem ráda, že jsem se do projektu přihlásila. Myslím, že i takto krátký pobyt mi může hodně dát.