Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

¡Viva España!

Ilona Němcová

 

Naše škola se jako většina ostatních zapojila do Výzvy č. 56 se svým projektem „Čteme, cestujeme a učíme se cizí jazyky“. Díky němu se do zahraničí na jazykový kurz a na stínování vypravily dvě kolegyně a rozšířila se žákovská knihovna nakoupením desítek nových titulů v rámci čtenářských dílen. Na závěr roku zbyly ještě dva výjezdy žáků do zahraničí.

 

Jako první se vypravili španělštináři z 2A se svou vyučující do Madridu. Týdenní pobyt byl pro řadu z nich velkou výzvou. Nejen díky letecké dopravě Praha – Frankfurt, Frankfurt – Madrid a zpět, ale hlavně tím, že týden bydleli ve španělských rodinách, jedli španělské jídlo, pohybovali se po Madridu, poznávali významná místa města a chodili do jazykové školy.

 

Výuka probíhala v jazykové škole zaměřené na výuku španělštiny Velázquez v centru Madridu dvě hodiny denně ve dvou skupinách po pěti žácích, takže kontakt s jazykem byl zaručen a komunikace se španělským vyučujícím byla nutností. Po dopolední výuce se vypravili do města. Plaza Mayor, Puerta del Sol, Palacio Real, Plaza España, Atocha, Templo de Debod, Retiro už pro ně nejsou jen nudným seznamem v učebnici, ale skutečným zážitkem. A samozřejmě také navštívili nejvýznamnější galerie a muzea – Prado, Reina Sofia a Národní archeologické muzeum. Velmi zajímavé byly i gastronomické zážitky – churros, tapas, jamón, bocadillos, tortilla de patatas…

 

A jak vidí jazykový pobyt samotní žáci? Zbavila jsem se ostychu mluvit španělsky, ptala jsem lidí na ulici španělsky, už nejsem nervózní, když se mám někoho zeptat. Rozšířila jsem si slovní zásobu, učitel byl milý a zábavný a plně se nám věnoval. Program byl velmi bohatý, navštívili jsme mnoho památek, naučila jsem se orientovat v zahraničním městě. Poznala jsem jinou kulturu a jiný styl života, moc mi chutnalo jídlo. Španělé jsou milí a energičtí lidé, komunikativní a vstřícní a rádi si s námi povídali. Bydlením v rodinách jsme alespoň trochu nahlédli „pod pokličku“ a to bylo velmi zajímavé. Největší radost mám z toho, že jsem stále v kontaktu s paní, u které jsme bydlely. Doufám, že jsem ve Španělsku nebyla naposledy, protože tahle země má příjemnou atmosféru, milé a usměvavé obyvatele a v neposlední řadě krásnou řeč.