Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Plešatá zpěvačka

Magdaléna Tydrichová, oktáva

Dne 10. 1. jsme se s klubem mladého diváka vydali na již čtvrté představení této sezóny, tentokrát do Divadla v Celetné, kde jsme shlédli Plešatou zpěvačku, jednoaktové absurdní drama od E. Ionesca.

Kdyby snad někdo čekal, že hra bude o plešaté zpěvačce, jistě by se divil, že se příběh namísto toho odehrává v anglické domácnosti anglických manželů s anglickými pantofli v devět anglických hodin. Ovšem i my ostatní, kteří čteme nástěnky, a tudíž jsme věděli, co nás čeká, jsme byli mnohým překvapeni.

Děj se skládal z rozhovorů manželů Smithových a jejich přátel manželů Martinových. Dozvídáme se tak, že manželé Smithovi pojedli rybu, děti pily anglickou vodu a polévka byla příliš slaná. V novinách v rubrice narození a úmrtí píší vždy věk zemřelých, ale nikdy ne novorozeňat. Pan Martin a paní Martinová se vůbec neznají, ale přijeli spolu stejným vlakem, bydlí ve stejném domě ve stejném patře v bytě číslo deset, spí dokonce ve stejné posteli se zelenou přikrývkou a oba mají dceru, která je velice krásná, má jedno oko červené a druhé bílé, proto budou asi manželé.  Občas se na scéně objevil ještě velitel hasičů, kterému bylo líto, že nikde nehoří, proto vyprávěl vtipy, a služebná Máry, která píše básně a ve skutečnosti není vůbec žádná služebná, ale Sherlock Holmes.

I když se na počátku, byť nesmyslně, snaží postavy naslouchat druhým a reagovat na ně, v průběhu hry se rozhovor postupně čím dál tím víc vytrácí, až nakonec každá postava, izolovaná od ostatních, vykřikuje nesouvislá hesla do tmy nepochopení a zmatku. A přesně to bylo záměrem autora – poukázat na neschopnost dorozumět se, na chybějící komunikaci mezi lidmi. A tak, ačkoliv jsem se během celé hry bavila, mě při pochopení jejího poselství až zamrazilo – mluvit totiž neznamená povídat si a slova, ta jsou sama o sobě vážně absurdní a k řeči mají ještě hodně daleko.