Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Do nové sezony s Našimi furianty

Magdaléna Tydrichová, oktáva

Co se vám vybaví při vyřčení hesla „národní obrození“? Národní divadlo? Bedřich Smetana? Naši furianti?

Pokud ano, pak večer, který jsme dne 9. 10. strávili s Klubem mladého diváka, nemohl být více obrozenecký. Hra Naši furianti od Ladislava Stroupežnického patří bezesporu ke klasickým dílům českého divadla. My jsme měli tu možnost ji navíc zhlédnout v dobovém provedení, podbarvenou hudbou Smetanových oper, díky níž byla atmosféra ještě věrohodnější. A když jsme si potom o přestávce prohlédli Národní divadlo doslova od základů přes Alšovy a Ženíškovy malby až po známou Hynaisovu oponu, nemohla být iluze 19. století dokonalejší.

V tomto duchu celé představení příjemně plynulo. Na pozadí ne příliš složitého příběhu o starostech obyvatel jedné vesničky, ale hlavně o tom, kdo bude ponocný a kdo je žhář, jsme tak měli možnost pozorovat charaktery jednotlivých postav. Musím říci, že česká povaha, jak ji Stroupežnický trefně popsal, se za posledních 120 let nezměnila. I dnes mezi sebou najdeme lidi ješitné a závistivé, škodolibé a lstivé, vypočítavé a tvrdohlavé, nebo třeba dobrosrdečné či spravedlivé. Myslím, že každý z nás by se v některé z postav alespoň trošku našel.

Hlavním tématem byla již výše zmíněná ješitnost, nebo chcete-li, přílišná hrdost dvou sedláků, kteří se neustále přou o to, kdo má větší grunt a postavení ve vsi. V podání Miroslava Donutila a Jiřího Štěpničky, kteří se svých rolí zhostili lépe než dobře, se jednalo o opravdový herecký koncert. Všichni ostatní herci ovšem podávali stejně skvělé výkony, to vše bylo podtrženo krásnou scénou, Národní divadlo je zkrátka Národní divadlo.    

Abych byla upřímná, původně jsem na Naše furianty pohlížela trochu s nedůvěrou a vůbec jsem nevěděla, co od tohoto představení čekat. Nakonec mě ale nezklamalo – naopak. Provedení se mi opravdu líbilo a z divadla jsem odcházela v příjemném rozpoložení. A v neposlední řadě se jedná o představení, které je určitě dobré vidět.

Už teď jsem zvědavá, kam vyrazíme příště!