Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Do hlubin severu

Magdaléna Tydrichová, septima

Možná si často ani neuvědomujeme, že jsme zde, ve střední Evropě, vychovávání k optimismu a vzájemné toleranci. Pokud nad těmito řádky nesouhlasně kroutíte hlavou a říkáte si, že jste obklopeni pesimismem ze všech stran a lidé kolem vás jsou spíše skeptičtí a nepříjemní, pak vám Kurz negativního myšlení mohu jen doporučit. Divadelní představení, které vzniklo podle filmu norského autora Bårda Breiena nám zcela otevřeně umožňuje nahlédnout do způsobu myšlení seveřanů.

Příběh začíná na schůzi pětičlenné skupiny tělesně či sociálně handicapovaných lidí, která si říká Kurz pozitivního myšlení. Pod vedením energické Tori se členové snaží řešit své problémy a hledat v životě to, pro co stojí se smát. Atmosféra je idylická až pohádkově naivní, ovšem jednoho dne...

Geirr měl před dvěma lety nehodu. Od té doby je ochrnutý a impotentní, kromě toho i nesmírně negativní, hrubý, vulgární a nesnášenlivý, čímž celou situaci sobě i svému okolí jen ztěžuje. Jeho zoufalá manželka Ingvild proto ve snaze zachránit vztah pozve Kurz pozitivního myšlení v naději, že mezi stejně handicapovanými lidmi se Geirr změní. Ovšem opak je pravdou, a co víc -   nejen, že se Geirr nesmíří se svým postižením, ale svým agresivním a negativním jednáním ovlivní celou skupinu, a nakonec dokonce převezme její vedení po bezmocné Tori.

 Ukáže se, že každý z členů má své problémy, které až dosud skrýval pod vrstvou křečovitých úsměvů a falešného optimismu. Postupně vyplouvá na povrch vše, co všichni stejně dávno vědí, jen se to bojí přiznat. Ochrnutá Marte se nedokáže vyrovnat se svým postižením ani s nevěrami svého manžela Gard. Gard na druhou stranu otevřeně přiznává, že nechce trávit zbytek života s ochrnutou ženou. Alkoholik Asbjorn je po mrtvici upoután na invalidní vozík a bydlí na ubytovně mezi narkomany. A konečně Lillemor, jejíž sociální dávky sotva stačí na živobytí na hranici lidské důstojnosti.

 Ve zdánlivě malicherných diskuzích se mezi řádky skrývají hořká témata – kdo je na tom ze všech členů nejhůř? Co je vlastně horší – být ochrnutý muž s krásným domem a manželkou, nebo chudá žena, která je sice zdravá, ale nemá ve světě nikoho, o koho by se mohla opřít? Jaký smysl má život s kompletně ochrnutým tělem a pro co má vůbec smysl žít?

Celá hra je prodchnuta severským, drsným a morbidním humorem. V některých chvílích se člověk až zastaví nad tím, jak otevřeně a na naše poměry téměř až nedůstojně se zde řeší problémy handicapovaných lidí, o kterých není běžné mluvit.