Nainstalujte si prosím Flash Player

Nainstalujte si prosím Flash PlayerGymnázium Jana Palacha, Mělník - idatabaze.czGymnázia - idatabaze.cz

Zrcadlo Smrti

Magdaléna Tydrichová, septima

Nevíte, odkud a kam jste vlastně přišli? Ptáte se, kudy dál, i když neznáte cestu zpět? A čekáte napjatě na odpovědi, které ve skutečnosti vlastně ani slyšet nechcete? Pokud ano, vítejte v Hotelu mezi dvěma světy! V hotelu, který jste nehledali, v hotelu, který si nalezl vás.

Ať už jste uklízečka, novinář, ředitel několika společností nebo někdo úplně jiný, vězte, že zde jsou si všichni rovni. Nikdo nemá právo rozhodovat sám o sobě ani o druhých. Jste bezmocnou loutkou, za jejíž provázky tahá doktor S.

Doktora S nelze přivolat, ale jednoho dne přivolá on vás. A v takové situaci nelze utéct, schovávat se nebo vzdorovat. Jedině on určuje vaši další cestu, jedině v jeho rukou leží váš život. Doktor S znamená Smrt…

Příběh se odehrává ve výše popsaném hotelu. Potkáváme se s pěticí hrdinů, jejichž životní osudy a hodnoty se velice liší, ale přesto je něco spojuje – strach z nejistoty.  A tak jsou zde na pozadí smrti rozebírány otázky strachu, morálky a smyslu života. Kdo má právo na život a koho výtah odveze nahoru, pryč z našeho světa, kamsi do spárů smrti?

Ve zdánlivě nevážných rozhovorech se skrývá poznání reality. Hořké postřehy, před nimiž během života člověk radši zavírá oči. Až v posledních chvílích pak přehodnotí svůj život a lituje každé nenaplněné chvíle. Až mezi dvěma světy pochopí, jak měl žít. Až na prahu smrti se poprvé zastaví a ohlédne zpět. Ale… nebude už náhodou pozdě?

Postupným rozkrýváním osudů jednotlivých postav získává hra čím dál tím větší spád, vtahuje diváka do děje a nutí ho přemýšlet. Vše je umocněno otevřeným koncem, kdy se sice divák nedozví, zda hlavní hrdina přežije nebo zemře, ale to podstatné je mu odhaleno:

V životě umíráme jen jednou. Je proto třeba se toho zhostit co možná nejlépe. S čistým štítem a s vědomím, že po nás zůstává jen to dobré. Naše chyby za nás nikdo nenapraví. A další šanci již nedostaneme…